Početna strana > Hronika > EU reguliše poslovanje hedž fondova
Hronika

EU reguliše poslovanje hedž fondova

PDF Štampa El. pošta
sreda, 19. maj 2010.

Ministri finansija zemalja EU su postigli sporazum u utorak, na sastanku u Briselu, o novim ograničenjima u oblasti poslovanja takozvanih hedž fondova, visokorizičnih špekulativnih investicija na tržištu.

Međutim, Britanija je stavila primedbu na predloženi ministarski sporazum zemalja EU i kaže da bi, ako se prihvati i primeni, mogao da ozbiljno utiče na poslovni sektor u Londonu vredan hiljadu milijardi dolara.

Ova oblast finansijskog sektora važi za odgovornu što je došlo do pogoršanja svetske finansijske krize koja je počela u jesen 2008.

Kako javlja BBC-jev dopisnik, postavljanje regulatornog okvira za poslovanje hedž fondova je bila i glavna tema ministarskog sastanka.

Petina hedž fondova u EU

Hedž fondovi globalno kontrolišu sredstva u vrednosti od oko 1,5 hiljada milijardi dolara, a procenjuje se da se sumom od oko 300 milijardi dolara upravlja iz Evropske unije, uglavnom iz Londona.

Zaradu ostvaruju pomoću najsavremenijih tehnika investiranja, često se služeći moćnim kompjuterima koji su u stanju da realizuju investicije u delićima sekunde.

Neke evropske vlade hedž fondove smatraju rizikom za svetski finansijski sistem, zbog čega traže njihovo veće podvrgavanje propisima.

Ministri finansija EU traže način kako da ovlaste menadžere hedž fondova za rad u EU, kao i da li treba uvesti ograničenja na sumu novca koji hedž fondovi mogu da pozajme, javio je u utorak dopisnik BBC-ja sa ministarskog sastanka EU u Briselu.

Obnova pregovora EU-Merkosur

Dan ranije, nekoliko zemalja Centralne Amerike je sklopilo trgovinski sporazum sa EU - a zemlje članice trgovinske organizacije zemalja Južne Amerike, Merkosura, su pristale da ponovo počnu trgovinske pregovore sa EU. Pregovori su bili prekinuti od 2004. godine.

Lideri EU, zemalja Latinske Amerike i Kariba su, takođe u utorak, obećali da će pružiti podršku otvorenom i multilateralnom sistemu trgovine u svetu.

Na samitu u Madridu bilo je najviše reči o trgovinskim pitanjima, lideri šezdeset zemalja ova tri svetska regiona su rekli i da će zajednički raditi na reformi međunarodnih finansijskih institucija.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner