петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ регулише пословање хеџ фондова
Хроника

ЕУ регулише пословање хеџ фондова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. мај 2010.

Министри финансија земаља ЕУ су постигли споразум у уторак, на састанку у Бриселу, о новим ограничењима у области пословања такозваних хеџ фондова, високоризичних шпекулативних инвестиција на тржишту.

Међутим, Британија је ставила примедбу на предложени министарски споразум земаља ЕУ и каже да би, ако се прихвати и примени, могао да озбиљно утиче на пословни сектор у Лондону вредан хиљаду милијарди долара.

Ова област финансијског сектора важи за одговорну што је дошло до погоршања светске финансијске кризе која је почела у јесен 2008.

Како јавља BBC-јев дописник, постављање регулаторног оквира за пословање хеџ фондова је била и главна тема министарског састанка.

Петина хеџ фондова у ЕУ

Хеџ фондови глобално контролишу средства у вредности од око 1,5 хиљада милијарди долара, а процењује се да се сумом од око 300 милијарди долара управља из Европске уније, углавном из Лондона.

Зараду остварују помоћу најсавременијих техника инвестирања, често се служећи моћним компјутерима који су у стању да реализују инвестиције у делићима секунде.

Неке европске владе хеџ фондове сматрају ризиком за светски финансијски систем, због чега траже њихово веће подвргавање прописима.

Министри финансија ЕУ траже начин како да овласте менаџере хеџ фондова за рад у ЕУ, као и да ли треба увести ограничења на суму новца који хеџ фондови могу да позајме, јавио је у уторак дописник ББЦ-ја са министарског састанка ЕУ у Бриселу.

Обнова преговора ЕУ-Меркосур

Дан раније, неколико земаља Централне Америке је склопило трговински споразум са ЕУ - а земље чланице трговинске организације земаља Јужне Америке, Меркосура, су пристале да поново почну трговинске преговоре са ЕУ. Преговори су били прекинути од 2004. године.

Лидери ЕУ, земаља Латинске Америке и Кариба су, такође у уторак, обећали да ће пружити подршку отвореном и мултилатералном систему трговине у свету.

На самиту у Мадриду било је највише речи о трговинским питањима, лидери шездесет земаља ова три светска региона су рекли и да ће заједнички радити на реформи међународних финансијских институција.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер