среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Пут без виза у "шенгенски простор" за држављане западног Балкана - само уз претходно одобрење
Хроника

ЕУ: Пут без виза у "шенгенски простор" за држављане западног Балкана - само уз претходно одобрење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. октобар 2017.

Држављани земаља западног Балкана убудуће ће за путовање у "шенгенски простор" морати претходно да траже одобрење од надлежних служби Европске уније, иако ће и даље бити ослобођени вађења виза.

Одобрење ће се тражити испуњавањем електронског фомулара, а одговор ЕУ ће стизати у року од најкасније 72 сата, али ће онима за које се утврди да представљају опасност по безбедност ЕУ бити одбијена дозвола за путовање, наводи се у предлогу за успостављање новог Европског система за одобравање путовања (ЕТИАС).

Такав предлог Европске комисије је потврдио Одбор за грађанске слободе (ЛИБЕ) Европског парламента, а пошто га у ЕП усвоје сва надлежна тела, биће прослеђен на усвајање Савету министара ЕУ, рекао је Бети у Бриселу један званичник одбора ЛИБЕ.

Према предлогу, грађани држава Западног Балкана и других земаља којима нису потребне визе за путовање у "шенгенски простор" ЕУ без унутрашњих граница мораће за услугу претходне провере да плате 10 евра, али ће тај трошак покривати раздобље за путовања од три године, односно док траје важност пасоша.

Од плаћања ове дажбине ће бити ослобођена лица млађа од 18 и старија од 60 година, чланови породица држављана ЕУ, као и студенти и научно особље.

Представница за штампу одбора ЛИБЕ Естефанија Нариљос је Бети рекла да би цео поступак у ЕП требало да се оконча до краја године, а потом ће о систему ЕТИАС коначну одлуку донети Савет министара ЕУ.

Али поступак је сложен и, објаснила је портпаролка ЛИБЕ, систем би могао да ступи на снагу за најмање две године, вероватно тек почетком 2020. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер