петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ предлаже компромис у трговинским односима са Кином, уважене примедбе Пекинга на економски статус на тржишту
Хроника

ЕУ предлаже компромис у трговинским односима са Кином, уважене примедбе Пекинга на економски статус на тржишту

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јул 2016.

ЕУ је данас предложила компромис о будућим трговинским односима са Кином, уважавајући примедбе Пекинга на економски статус на тржишту.

ЕУ је тиме одговорила на забринутост својих чланица због дампинга и друге праксе која угрожава тржишну конкуренцију.

- Још увек се не слажемо са економским статусом Кине на тржишту, али наставићемо да радимо на налажењу задовољавајућег и економски прихватљивог решења - рекао је потпредседник Европске комисије Јирки Катаинен на конференцији за новинаре у Бриселу.

Економски статус Кине на тржишту једно је од горућих питања, јер европске индустријске компаније страхују од нелојалне кинеске конкуренције и погоршања свог тржишног положаја.

Кина је приликом уласка у Светску трговинску организацију (СТО) 2001. године окарактерисана као нетржишна привреда, што је њеним партнерима омогућило да уведу антидампинг царину на увоз кинеске робе, али је предвидјено да се њен статус поново размотри ове године.

- Неће бити могуће аутоматски дати Кини статус тржишне привреде - казала је европска комесарка за трговину Сесилија Малмстрем.

Она је додала да Кина сматра антидампинг мере дискриминаторним, јер ЕУ располаже са две листе - једном за тржишне привреде и другом за оне које то нису.

Малстрем је рекла да међународна трговина мора да се одвија по "праведним правилима", указујући на актуелне проблеме прекомерне кинеске производње челика и његове продаје по знатно нижим ценама.

ЕУ је јуче пред СТО критиковала Кину због рестрикција извоза основних сировина.

САД су протекле недеље, такође пред СТО, критиковале трговинску праксу Кине која фаворизује њене компаније.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер