четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Позивамо Кину да поштује аутономију Хонгконга
Хроника

ЕУ: Позивамо Кину да поштује аутономију Хонгконга

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2020.

 ЕУ позвала је Кину да "поштује аутономију Хонгконга" у декларацији коју је усвојило њених 27 земаља чланица.

Позив је после објаве Пекинга о предлогу закона о очувању националне безбедности Хонгконга.

"Европска унија придаје велики значај очувању високог нивоа аутономије Хонгконга, у складу са темељним законом и међународним обавезама, као и поштовању тог принципа", рекао је шеф европске дипломатије Жозеп Борел у декларацији у име европске двадесетседморице, преноси агенција Франс прес.

Како се наводи ЕУ има пуни интерес да се стабилност и просперитет у Хонгконгу наставе по принципу "једна земља два система".

ЕУ ће пажљиво пратити развој ситуације, наводи се у саопштењу и додаје да је у усвајању закона у области националне безбедности најбоље следити демократску расправу, консултације са главним странама учесницама и поштовање заштићених права и слобода у Хонгконгу као што предвиђа члан 23 темељног закона, уз очување аутономије Хонгконга и принципа "једна земља, два система".

Кина је на седници свог парламента који је почео заседање јуче после вишемесечног одлагања због корона вируса поднела предлог закона о националној безбедности у Хонгконгу, граду који има статус полу-аутономије.

Овај потез Кине долази после вишемесечних продемократских протеста прошле године, који су понекад били и насилни и у којима је долазило до сукоба полиције и демонстраната, што је највећа криза у овом граду откако је 1997. враћен Кини после вишедеценијске бтиранске колонијалне владавине.

Предлог закона, једна од најконтроверзнијих тачака дневног реда Националног народног конгреса последњих година, изазвао је јаку критику америчке владе и организација за људска права као и продемократских законодваца из Хонгконга.

Велика Британија, Канада и Аустралија данас су у заједничком саопштењу изразили "дубоку забринутост" због одлуке Пекинга да Хонгконгу наметне закон о "националној безбедности".

Министри спољних послова те три земље оцењују да такав један закон без "директног учешћа" народа или институција те бивше британске колоније директно подрити принцип "једне земље два система" који Хонгконгу гарантује висок степен аутономије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер