петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ није дала сагласност да се наставе преговори са Србијом - против Хрватска, а Британија се не изјашњава после Брегзита
Хроника

ЕУ није дала сагласност да се наставе преговори са Србијом - против Хрватска, а Британија се не изјашњава после Брегзита

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

Земље чланице Европске уније ни данас нису постигле договор о отварању Поглавља 23 у преговорима о чланству са Србијом, зато што превасходно Хрватска из "суштинских разлога" и Велика Британија "технички" због ситуације с Брегзитом нису дале сагласност да се то учини 30. јуна.

То су агенцији Бета рекли званичници у Савету министара ЕУ у Бриселу по завршетку састанка Радне групе за суседство, проширење и Западни Балкан (ЦОЕЛА) који су подвукли да је засад једино поуздано да ће 30. јуна бити одржана Међувладина конференција ЕУ-Турска на којој ће бити отворена нова поглавља у преговорима с Анкаром.

- Одређене, мада неизвесне могућности још постоје да се и са Србијом отворе нова поглавља - објаснили су упућени функционери у Савету министара ЕУ, рекавши да Хрватска међутим није одустала од свог противљења регионалној надлежности српског суда за ратне злочине и захтевима за већа права хрватске мањине у Србији.

Ипак, како је речено, донекле је у расправи постигнут напредак, тако да би можда нешто више могло да се постигне до 30. јуна кад се поново састају ЦОЕЛА и Комитет сталних представника амбасадора земаља ЕУ који могу донети одлуку о томе.

Званичници у Бриселу су навели да је међувладина конференција с Анкаром утаначена много раније и део је свеукупног споразума ЕУ-Турска о решавању мигрантске кризе.

Ако изостане нужна једногласност о отварању поглавља 23 и 24 у преговорима са Србијом, то би она било померенео за јули или септембар ове године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер