субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ најпре ставила, па потом уклонила реч "република" из саопштења о састанку Вархељија са Вјосом Османи
Хроника

ЕУ најпре ставила, па потом уклонила реч "република" из саопштења о састанку Вархељија са Вјосом Османи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2021.

 Европска унија уклонила је вечерас спорни твит у којем је в.д председницу Косова Вјосу Османи означила као „председницу Републике Косово“ те је у новој објави изостала је реч „Република“, а остало је само Косово, пише Коссев.

Европска унија саопштила је вечерас да су се у Бриселу састали комесар за проширење ЕУ Оливер Вархељи и Вјоса Османи, а испред речи Косово, у оригиналној објави стајало је „Република“.

Тај детаљ приметили су прво поједини косовски медији наводећи да је Брисел „уклонио фусноту Косову“ на састанку представника ЕУ и Вјосе Османи, пише Коссев.

Убрзо затим на Твитеру је реаговао директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Петар Петковић назвавши ту објаву Европске уније недопустивом.

„По ком споразуму и када је тачно ЕУ признала такозвано Косово? Да ли то значи да је дијалог сувишан? Никада у ЕУ закон силе не сме бити јачи од закона права. Србија није наивна, посвећени смо дијалогу, али поштујемо себе и све потписане споразуме. Зато очекујемо одговор Европске комисије“, написао је Петковић.

Након тога, на твитер налогу Европске уније осванула је нова објава, али без речи „Република“.

Коссев је подсетио да је договором о регионалном представљању Косова, који је постигнут је 24. фебруара 2012. у Бриселу, предвидјено да се уз „Косово“ пише и астериск, односно „звездица“ и да је то једини назив који ће се користити у оквиру регионалне сарадње.

Он подразумева да поред табле на којој је исписано Косово са астериском, у свим пратећим документима, текст фусноте мора бити наведен најмање при првом спомињању у сваком појединачном документу, а у фусноти да се наведе – „овај натпис не прејудицира статус Косова и у складу је са Резолуцијом 1244 и мишљењем МСП о косовској декларацији о независности“.

Косово са астериском користи и ЕУ у својим званичним документима, пише Коссев.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер