петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ и ОЕБС: Ново упозорење Албанији због спора око резултата локалних избора
Хроника

ЕУ и ОЕБС: Ново упозорење Албанији због спора око резултата локалних избора

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2011.

ОЕБС и Европска унија позвале су албанску владу и опозиционе партије да седну за преговарачки сто и да изведу земљу из политичке кризе која се још више заоштрила због спора око резултата недавних локалних избора.

"Наставак контроверза око жалбеног процеса после локалних избора 8. маја наглашава потребу за даљим реформама изборног система. Позивамо владу и опозицију да превазиђу поларизацију и распрострањено неповерење и реше политички застој", поручио је Тирани Аудрониус Азубалис, министар спољних послова Литваније, чија земља председава ОЕБС-у.

"Избори у Тирани нису били добри, јер су ван сваке сумње показали да изборни систем мора да се реформише, истиче се у заједничкој поруци водећих функционера ЕУ Кетрин Ештон и Штефана Филеа.

Они, такође, упозоравају да су демократске промене предуслов за напредак Албаније у евроинтеграцијама.

Тирана је почетком 2009. године поднела молбу за добијање статуса кандидата за улазак у Унију, али је Европска комисија у последњем извештају истакла да су пре тога потребне суштинске реформе у правосуђу и борби против корупције и организованог криминала.

Спор између владајуће коалиције премијера Берише и опозиционе Социјалистичке партије Едија Раме настао је око пребројавања гласова за избор градоначелника Тиране, који су неколико пута мењани.

У опозицији тврде да су покрадени и да је, захваљујући томе, победио владин кандидат Љуљзим Баша који је, после три пребројавања листића, добио 90 гласова више од Раме.

У знак протеста, социјалисти су поново почели да бојкотују рад парламента, као што су то чинили и после парламентарних избора 2009. године, пошто сматрају да је премијер Бериша и тада успео да формира владу захваљујући покраденим гласовима, што у влади демантују.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер