четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Хрватска дискриминише европске инвеститоре
Хроника

ЕУ: Хрватска дискриминише европске инвеститоре

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. септембар 2009.

Загреб -- Хрватска жели да уђе у ЕУ, али дискриминише европске инвеститоре, критика је која ће се наћи у извештају ЕУ о напретку Загреба, објавили су хрватски медији. Како је пренео портал "Пословни.хр", ЕУ је забринута због све већег броја притужби компанија из Уније које су улагале у Хрватској. Инвеститори се жале на дискриминацију и на постављање бројних формалних и неформалних препрека у пословању.

"Хрватска ће уласком у ЕУ постати део заједничког тржишта, а већ сада ужива привилегован трговински статус који јој омогућава Споразум о стабилизацији и придруживању”, изјавио је један од дипломата из земаља ЕУ, који је навео како је неприхватљиво да земља која жели да уђе у Унију на тај начин третира улагаче.

У интерним извештајима, на које се позивају хрватски медији, наводи се да Хрватска није пријатељски наклоњена страним улагачима, а таква оцена темељи се на чињеници да се "на њих не гледа као на неког ко ће стварати радна места, него на неког ко долази нешто да одузме Хрватској".

Иако их хрватски представници уверавају како није реч о дискриминацији, него понекад о немару администрације, дипломати осуђују опаске како су доста зарадили у "лијепој нашој", преноси "Пословни".

"Па циљ сваког улагача је да заради и нема у томе ништа лоше", прокоментарисао је поменути неименовани дипломата. У упозорењима ЕУ и даље стоји да Хрватска премало извози у односу на увоз и да је зато потребно више улагања.

Но, за улагаче су велики проблеми повећање пореза, честе промене закона, спора администрација, али и стање у правосуђу које преспоро решава судске спорове, наводи хрватски портал.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер