Хроника

ЕУ: Финансијске и нефинансијске санкције за недисциплиноване чланице

Штампа
уторак, 13. јул 2010.

Председник Европског савета, Херман ван Ромпеј, каже да су се министри финансија земаља ЕУ договорили да почну да прате буџете међусобно од идуће године.

Он је рекао да треба увести више санкција за земље које крше буџетске прописе које важе за свих 27 чланица ЕУ.

BBC-јев економски аналитичар Ендру Вокер каже да је главна лекција коју су министри финансија ЕУ научили из кирзе еврозоне, да треба ефикасније да управљају новцем који владе имају на располагању.

Границе задуживања државе

Досадашњи прописи на снази у ЕУ, о ограничењу владиног задуживања нису биле ефикасне, и буџетске тешкоће неких чланица су нанеле економску штету другима у ЕУ.

Министри финансија ЕУ воде разговоре о реформама, а обраћајући се новинарима после састанка радне групе за ова питања, председник Европског савета Херман ван Ромпај је рекао да су се министри договорили да је потребно да детаљније међусобно надзиру буџетска стања.

Рекао је и да су министри разговарали о реформи система санкција за земље које крше правила, укључујући и предлог о проширењу санкција.

Херман ван Ромпај је рекао да ЕУ треба да обрати више пажње на дуговања влада земаља чланица.

Ипак, министарски разговори о овим питањима су још на почетку, и још нема договора о механизмима који би осигурали ефикасност предложених промена.

Супротстављени принципи

Јавности је још врло мало познато о карактеру нових санкција о којима министри разговарају, иако је Херман ван Ромпај рекао да би оне могле да обувате како финансијске тако нефинансијске мере.

Предлог о увођењу нових санкција покреће и нека осетљива политичка питања.

Тешко је помирити принцип суверенитета држава чланица ЕУ са било каквом врстом утицаја споља, или утицаја ЕУ, на тако основне политичке области као што су владина потрошња и пореска политика.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]