четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ без јединственог става о Либији
Хроника

ЕУ без јединственог става о Либији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2011.

Када је реч о Либији, Европљани су на последњем скупу министара показали још једном да остају верни својим различитостима. Сложили су се да се око употребе силе не могу сложити, али да треба хуманитарно помоћи либијском народу и натерати Гадафија да оде. Уз то, оштро одбијају поређење садашње ситуације са ратом у Ираку.

Дефинитивно, незаобилазна тема политичких сусрета ЕУ је Либија. Без обзира какву позицију свака од страна држала по том питању, сви морају признати да либијска криза и међународни и европски одговор на њу, уместо да доноси одговоре, отвара нова питања: од тога шта је коначно циљ, каква је улога НАТО-а, Америке, до става Брисела по питању оштрих разлика у ставовима Француза и Енглеза, војно ангажованих у Либији и Немаца који одбијају учешће у војној акцији.

“Европа мора да буде јединствена у подршци Уједињеним Нацијама и да покаже одлучност да зашити либијски народ од насиља њихових вођа. Када је реч о Гадафију, већ се испоставило да је објава прекида ватре била лажна. О њему ћемо судити по његовим делима а не по речима”, казао је британски државни секретар за Европу, Дејвид Лидингтон.

“Ја могу само да подвучем немачки став, разлог зашто не учествујемо у војној кампањи. Још увек смо скептични када је реч о војној интервенцији, што значи да Немачка подржава све иницијативе на ширењу санкција. Мислимо да је важно да диктатор Гадафи сиђе са власти, што је јасан циљ немачке федералне владе. Међутим, њемачка држава неће слати војнике у Либију јер морамо бити опрезни, а ту је и важна порука да је Арапска лига критиковала војну интервенцију”, рекао је немачки министар спољних послова, Гвидо Вестервеле.

Међутим, критике са арапске стране су током дана демантоване, док је нешто теже било демантовати сличност са ситуацијом у време ирачког рата, када су Европљани били слично подељени. Може ли се избећи паралела Либије са Ираком?

“Не прихватам да смо у ситуацији која се може поредити са било којом ранијом ситуацијом, посебно не са оном 2003. године. Мислим да смо тренутно на тачки где покушавамо наћи прави ниво подршке либијском народу. Многи од нас су у контакту са различитим групама из те земље и значајан и важан аспект у овоме је резолуција СБ УН, подршка Арапске лиге и стварна потреба. То су три предуслова. Имајући то на уму, свих 27 европских чланица је постигло споразум. Реч је о компликованом и комплексном питању и било је потребно о томе разговарати. Ако погледате цело наше јужно суседство, видећете да ми, као ЕУ, покушавамо да одговоримо на прави начин и правовремено. И да се трудимо да оно што нудимо не буде краткорочно, већ на дужи рок”, нагласила је висока представница Европске уније, Кетрин Ештон.

Са европске стране, као резултат јединог могућег заједничког рада, дакле, Либији санкције, либијском народу хуманитарна помоћ а Гадафију позив да што пре оде.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер