Хроника

Ескалација сукоба у Либији после почетка ваздушних напада

Штампа
понедељак, 21. март 2011.
lansiranje-527.jpgПобуњеници покушавају да искористе предност коју им дају ваздушни удари по Гадафијевој војсци. Жестоке борбе код Аџдабије, али Гадафијеве снаге опасно прете Мисурати. Шеф УН Бан Кимун нападнут у Каиру. Гадафијеве снаге све даље од Бенгазија. Неће бити окупације Либије, изјавио британски министар спољних послова Вилијам Хејг.

Бомбардовање Гадафијевих јединица на већем делу ратишта у Либији преокренуло ситуацију у корист побуњеника, који плашт бомби користе како би протерали владине снаге из места која су претходних дана, после жестоких борби, заузели. 

Група Либ ијаца, бесних због ваздушних напада на њихову земљу, вербално напала шефа Уједињених нација Бан Кимуна у центру Каира. Први човек светске организације спасао се бегом у зграду Арапске лиге.

Најжешћу офанзиву, устаници су покренули код Бенгазија у којем се до јутра тек повремено чула пуцњава из аутоматског оружја, док су побуњеници јединице усмерили и ка 130 километара удаљеној Аџдабији, али су заустављени пошто им је претходница упала у заседу. 

Американци, Британци и Французи, чији су авиони уништили велики број Гадафијевих оклопних возила на прилазима Бенгазију, покушавају да избегну оцену да су постали ваздушна подршка побуне, наводећи да се операције у Либији воде искључиво као део спровођења реуолуције 1973 Савета безбедности УН.

Отворено неслагање са војном интервенцијом у Либији исказао је премијер Русије Владимир Путин. "Резолуција УН о Либији подсећа на крсташки поход. Гадафијев режим није демократски, али то не оправдава војну интервенцију. Мешање у унутрашње ствари других држава постао је тренд у америчкој дипломатији", рекао је Путин. Премијер Русије је додао да ситуација у Либији показује да Русија мора да оснажи своје одбрамбене капацитете.

Владине снаге спорадично гранатирају више стотина побуњеника који прате повлачење и који се налазе 3-4 километара изван Аџдабије. Напредовање побуњеника заустављено је пошто је колона њихових возила упала у заседу недалеко од тог града, уз губитак најмање четири борца.

Снаге лојалне либијском председнику Моамеру Гадафију у Мисрату доводе цивиле из околних градова да их користе као "живи штит" од напада међународних снага из ваздуха, рекао је за Ројтерс један од гласноговорника побуњеника.

Исти извор наводи да је су Гадафијеве снеге у Мисрати убиле седам особа и да је довод воде у град пресечен.

Арапска лига и даље подржава ваздушне нападе на Либију ради успостављања зоне забране летова, изјавио је британски министар спољних послова Вилијам Хејг.

Шеф британске дипломатије је рекао да је разговарао са генералним секретаром организације арапских држава Амр Мусом, након што је он рекао да се противи нападима у којима страдају цивили.

"Он је, наравно, забринут, као и сви ми, због евентуалних цивилних жртава. Он и даље подржава резолуцију Уједињених нација и њено спровођење", рекао је Хејг за Би-Би-Си, истичући да у разговорима са министрима спољних послова арапских земаља није стекао утисак да слаби њихово залагање у том циљу, пренео је Ројтерс.

Морнарица САД испаљује "томахавк" на положаје Гадафијеве војске

Хејг је, такође, рекао да Либија неће бити окупирана, нити ће на њу бити извршена инвазија, а на питање да ли британске снаге имају овлашћење да убију Моамера Гадафија уколико настави нападе на сопствени народ, британски министар није желео да да било какав одговор, истичући да "то зависи од датих околности".

У међувремену, британско министарство одбране саопштило је да су британски борбени авиони типа "торнадо" обуставили прошле ноћи један напад на либијске ваздухопловне капацитете, јер су добили информације да се у тој области налазе цивили, јавио је АФП.

Триполи је саопштио да је више десетина људи погинуло у овој акцији, која је почела у суботу поподне, али савезничке снаге то оспоравају.

Катар и Емирати део коалиције

Генерални секретар Савета за сарадњу у Персијском заливу, Абдул Рахман бин Хамад ал-Атија рекао је да Катар и Уједињени Арапски Емирати остају део међународне војне коалиције која дејствује у Либији, али је нагласио да је једини циљ те мисије заштита цивила.

Потврда да земље залива подржавају међународне снаге долази после критика Арапске лиге због бомбардовања од стране Европских и Америчких снага либијских противавионских положаја, тенкова и других циљева.

"Оно што се сад дешава није интервенција. То је заштита цивила од крвопролића", рекао је ал-Атија.

Ипак, он није прецизирао какву улогу имају Катар и УАЕ у операцијама у Либији и да ли су њихови војни авиони до сада узимали учешће у операцијама.

У међувремену, влада Ирака је саошптила да подржава међународну интервенцију у Либији са циљем да се заштити либијски народ, пренео је Ројтерс.

(РТС)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]