среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ервин Спахић: Мањинским културама у Црној Гори прети гетоизација
Хроника

Ервин Спахић: Мањинским културама у Црној Гори прети гетоизација

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. фебруар 2010.

Црногорска власт рачуна да је довољно што је изнад глава мањинских националних заједница уклонила батину, док „шаргарепу“ добијају само подобни, кажу представници националних мањина. Пракса заиста показује да места у државном апарату има готово искључиво за чланове националних странака које су у коалицији са Демократском партијом социјалиста премијера Мила Ђукановића.

Изражавајући уверење да је положај Срба најгори од положаја свих других народа у Црној Гори, челник Српског националног већа Момчило Вуксановић каже да се то мора изменити.

„Тај се однос мора променити и када је у питању наша процентуална заступљеност и када је у питању школовање на српском језику и школским програмима за српски језик и националну историју и када је у питању оно што све друге националне заједнице траже и имају право по поглављу устава – заштита идентитета, забрана асимилације.“

Посланик албанске „Нове демократске снаге – ФОРЦА“ у црногорском Парламенту Генци Ниманбегу за Дојче веле каже да власт изменама изборног законодавства настоји да Албанцима укине стечена и уставна права.

„Афирмативне акције у свету користе се до тренутка када нестаје потреба за побољшањем статуса једне заједнице. То би значило да је ситуација у местима где живе Албанци изразито добра, што није тачно. Она постаје све гора и гора. Што се тиче економског развоја веома заостајемо, тако да и ово представљање у државном парламенту у будућности са смањеним бројем представника, такође ће значити да се иде у мајоризацију одређене групе становништва.“

Високи функционер владајуће Социјалдемократске партије и посланик у црногорској Скупштини Ервин Спахић наводи да мањине више не желе да слушају папагајске приче о мултиетничком складу. Он сматра да мањинским културама у Црној Гори прети гетоизација.

„Као да су у култури тих људи једино ношња, музика и плес вредни помена.“

Иначе, у Црној Гори нема већинског народа. По резултатима последњег пописа становништва из 2003. године, Црногораца има 43, Срба 32, Бошњака осам, Албанаца седам, Муслимана четири, а Хрвата један одсто. У Црној Гори укупно има 670 хиљада становника. „Зато је за Црну Гору од судбинског значаја да је сви народи и мањине доживљавају својом државом и да живе једни са другима, а не једни поред других“, каже професор подгоричког Универзитета Слободан Вукићевић:

„Једини прави, једини демократски пут развоја црногорског друштва, јесте на бази интеркултурализма, а не на бази мултикултурализма. Тек на бази интеркултурализма можемо да проценимо колико они живе једни са другима и граде јединство једне политичке заједнице.“

Аутор: Мустафа Цанка

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер