субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ерхан Турбедар: Вучићев дочек Ердогана подсетио на период пријатељства краља Александра Карађорђевића и Кемала Ататурка
Хроника

Ерхан Турбедар: Вучићев дочек Ердогана подсетио на период пријатељства краља Александра Карађорђевића и Кемала Ататурка

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. октобар 2017.

 Београд -- Турски спољнополитички аналитичар Ерхан Турбедар оценио је за "Блиц" да је последњих година учињено доста на развоју билатералних односа Србије и Турске.

Он је председнике Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана упоредио са краљем Александром и Ататурком.

"Они (односи) су изграђени до те мере да је дочек Ердогана подсетио на период пријатељства између краља Александра Карађорђевића и Кемала Ататурка. Потписани споразуми и изјаве показују да су односи Турске и Србије ушли у ново доба и да су почели да се трансформишу у неку врсту стратешког партнерства", рекао је Турбедар.

Он је нагласио да је, "док је више европских лидера са ћутањем пратило пуч у Турској прошле године, председник Србије Александар Вучић је био међу првим лидерима који је подржао демократски изабране власти, и стао уз председника Ердогана".

"То је била и једна од прекретница у зближавању два председника", навео је турски аналитичар.

Турбедар је изнео тврдњу Турска, којој је путовање преко Србије најкраћа рута према Европи, Србију види као кључан фактор очувања мира и стабилности на Западном Балкану.

"Постоје мишљења да председник Ердоган под утицајем Москве гради добре односе са Србијом, али мислим да је то нетачна и привидна анализа јер место Србије у турској спољној политици не зависи од Русије", рекао је он.

Према Турбедару "зближавање Анкаре и Београда може само позитивно да утиче на друге делове региона".

"И ЕУ, која на турско присуство у региону гледа са дозом противљења и конкурентности, треба да схвати ову реалност. Штавише, заједничко деловање Турске и ЕУ на Балкану би могло да помогне у отварању нове странице у дубоко залеђеним односима између Анкаре и Брисела", казао је Турбедар.

"Блиц" наводи да је током посете турског председника Ердогана Србији било речи о гасоводу "Турски ток" који би, бар према најавама српских званичника, требало да прође кроз Србију, што би била нека врста замене за руски "Јужни ток" од кога се у међувремену одустало.

"Председник Ердоган подржава и идеју да се Србија укључи у пројекат гасовода 'Турски ток'. Јако је вероватно да и Москва подржава исту идеју. Међутим, Београду би поводом овога вероватно требало одобрење из ЕУ", навео је Турбедар.

Он је додао да је Србија у последње време показала велико интересовање за турским капиталом. Између осталог, најављено је да ће једна турска текстилна компанија у Краљеву инвестирати 35 милиона евра, као и да ће Турска подржати изградњи аутопута Сарајево-Београд чија се вредност процењује на око 800 милиона евра.

"И бројни споразуми који су потписани претходних дана омогућиће да турски бизнисмени буду још више заинтересовани за пословање у Србији", закључио је Турбедар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер