Хроника

Ердоган упозорио Грчку и Кипар и међународне компаније које траже гас и нафту у приобаљу Средоземног мора, да „не прелазе границу и не угрожавају права Турске“

Штампа
уторак, 13. фебруар 2018.

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган упозорио је Грчку, Кипар и међународне компаније које траже гас и нафту у кипарском приобаљу Средоземног мора да "не прелазе границу" и не угрожавају "права Турске".

Турски ратни бродови од прошле недеље у близини Кипра спречавају брод италијанске компаније Ени, која припрема пробно бушење у потрази за природним гасом, пренео је Асошијетид прес. Турска се томе противи, наводећи да Кипар не поштује "неотуђива права" кипарских Турака на природне ресурсе и да угрожава стабилност региона.

Кипар је турском окупацијом севера од 1974. године подељен на слободан јужни део, и северни, турски. Турско министарство је навело да се Влада Кипра понаша као да је "једини власник острва" и упозорило да ће бити одговорна за последице.

Влада Кипра је одговорила да има суверено право да трага, и да ће, ако потрага буде успешна, приход праведно поделити ако турска окупација престане и Кипар се поново уједини. Италијанска компанија Ени, француски Тотал и амерички Ексон-Мобил имају дозволе за трагање за гасом и нафтом у подморју код Кипра.

Председник Кипра Никос Анастасијадис изјавио је да нема разлога за забринтост због активности ратних бродова Турске, јер су "предузете мере да се спречи било каква криза". Међутим, турско-грчке напетости има и другде, па су грчке власти данас објавиле да је брод турске обалске страже на Егеју намерно ударио и оштетио брод грчке обалске страже

Грчки брод стално чува два ненасељена острвца у источном Егеју, која номинално јесу грчка, али на њих претендује и Турска. Те две земље због тих острваца умало 1996. године нису заратиле, што је спречено интервенцијом председника САД на обе стране, али су пре тога тамо већ погинула три грчка официра. Због синоћног инцидента код тих острваца која Грци називају Имија, а Турци Кардак, амбасадор Турске у Атини је данас позван у Министарство спољних послова Грчке да објасни став своје државе.

Представник Европске комисије за штампу Маргаритис Скинас рекао је да ЕУ "пажљиво прати" развој инцидента на Егеју и да је потребно да се Турска "несумњиво обавеже" на добросуседство и да је нужно да избегава "трвења, претње и активности" против "чланица ЕУ"- и Грчке и Кипра.

Представник Владе Грчке за штампу Димитрис Цанакопулос оценио је да је "у последње време понашање Турске све провокативније што је узрок наше дубоке забринутости". 

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]