субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископски савет СПЦ усвојио нацрт иницијативе за оцену уставности одредби црногорског Закона о слободи вероисповести
Хроника

Епископски савет СПЦ усвојио нацрт иницијативе за оцену уставности одредби црногорског Закона о слободи вероисповести

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јануар 2020.

 Епископски савет Српске православне цркве усвојио је нацрт иницијативе Уставном Суду Црне Горе за оцену уставности одредби Закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница.

Како је саопштено након седнице Савета, иницијатива ће у најскоријем периоду бити предата Уставном суду.

Поручили су и да протести широм Црне Горе „неће стати нити ће се умањивати“, док се „овакав дискриминациони“ Закон о слободи вероисповести не повуче.

„Епископски савет у потпуности подржава јуче објављени став Правног савета и позива све добронамерне да своје предлоге, сугестије и идеје достављају Правном савету преко наших епископија и да се не предузимају једностране правне активности на пољу противљења овом законском тексту“, наводи се у саопштењу.

Епископски савет, како се додаје, подржава будуће организовање и спровођење молитвених литија четвртком и недељом:

„И даје благослов да месно свештенство у свим градовима према исказаној жељи и потреби верног народа осталим данима организује молитвене скупове и црквено-народне трибине при храмовима, културним центрима и другим за то прикладним местима, подсећајући на обавезу чувања мира и достојанства, као и до сада“.

Достављена је и порука Епископског савета, која ће бити прочитана сутра током молебана и литија.

У поруци се, између осталог, наводи да се протестује „против акта који не доноси правду, једнакост ни слободу, већ све супротно томе, и акта којим хоће да озаконе отимачину црквене имовине“.

Има нас много. Више него што може да се изброји. И овде смо спремни да останемо колико год буде било потребно. Не гуши нас страх, држи нас храброст. Не може нам ништа лаж, води нас истина. Не смета нам ништа. Нема мећава, нема киша, зиме, ни врућине надолазећег лета Господњег које би нас спречиле

„Има нас много. Више него што може да се изброји. И овде смо спремни да останемо колико год буде било потребно. Не гуши нас страх, држи нас храброст. Не може нам ништа лаж, води нас истина. Не смета нам ништа. Нема мећава, нема киша, зиме, ни врућине надолазећег лета Господњег које би нас спречиле. Зато, у име верног народа и свештенства четири епархије Српске православне цркве у Црној Гори, тражимо од све три гране власти наше државе Црне Горе, како оне извршне, тако и од законодавне и судске, да нађу начина да поменути Закон неповратно ставе ван сваке правне снаге и ван сваког политичког значаја. Нека то ураде, што им њихов народ каже, како знају и умију“, наводи се у поруци која ће бити прочитана и сутра.

У поруци митрополита црногорско-приморског Амфилохија, епископа милешевског Атанасија, будимљанско-никшићког Јоаникија, захумско-херцеговачког и приморског Димитрија, диоклијског Методија и епископа умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија се додаје да ће се само тако вратити „сада веома нарушен, мир и спокој православним верницима, који су им у ове Божићне дане нарушили државни органи“.

„Наша Црква и њене стручне службе су Влади Црне Горе током прошле године, а у складу са препорукама Европске и Венецијанске комисије, достављале сугестије да се Предлог закона поправи и допуни — и нисмо удостојени одговора. Црква је тражила дијалог — нисмо га добили. Скупштини смо доставили амандмане — сви су одбијени. Закон је усвојен једнострано и насилно. Сада више није време да ми јавно сугеришемо решења. Сада захтевамо да овај и овакав закон нестане — и да га замени уставан закон. Онај и онакав — који ће бити донесен у дијалогу и уз учешће свих. Ми ћемо подносити иницијативе, свим оним државним адресама које су овлашћене и које имају могућност да по овом питању делују“.

Поручују да је Црква за дијалог и да поздравља сваки акт добре воље.

„Спремни смо да разговарамо са представницима све три гране државне власти — и о добрим законским решењима, и о евентуалном потписивању уговора између Цркве и државе, и о решавању нејасних имовинско-правних тема, и о укључењу међународних институција у наш будући могући дијалог, и о свему другом што би допринијело разумијевању и смањило подјеле између световних и духовних власти — али иницијатива за то је на страни оних који су до сада били неспремни за разговор. Зато са овога места кажемо — не надајте се да ће наш молитвени ход стати, нити на то имамо право пред прецима и потомцима. Наш молитвени ход црногорским улицама и шире, нити ће стати нити ће се умањивати, све док не буде испуњен онај наш први — и минимални и максимални услов — да оваквог дискриминационог закона више нема“, наводи се у поруци.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер