четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископи Герасим и Фотије: Узнемирење због "Хрватске православне заједнице"
Хроника

Епископи Герасим и Фотије: Узнемирење због "Хрватске православне заједнице"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. децембар 2009.

Епископи горњокарловачки Герасим и далматински Фотије у писму премијеру Хрватске Јадранки Косор истичу да су изненађени и узнемирени вешћу о оснивању удружења грађана под називом "Хрватска православна заједница" у Огулину, чије се историјско порекло доводи у везу са фашистичком и усташком творевином НДХ.

"У НДХ је 1942. године злогласни Анте Павелић формирао тзв. ’Хрватску православну цркву’ с циљем коначног уништења Срба у Хрватској, као и Српске православне цркве. Ова чињеница и позивање овог удружења на тај најмрачнији период новије историје Хрватске изазива велику узнемиреност међу верницима и припадницима српске заједнице у Хрватској", наводи се у писму.

Владике наглашавају да дубоко у сећању српског народа у Хрватској још живе стратишта и јаме невиних, подсетивши на Јадовно, Глину, као и на највећи концентрациони логор у овом делу Европе, Јасеновац.

"На тим местима су страдали невини људи само зато што су били припадници друге вере и друге нације, а међу њима свакако су били најбројнији православни Срби. Ако би ово удружење било носилац и заговорник идеологије из тог времена и тог ’авета из прошлости’ онда је јасно да за многе људе у Хрватској ускоро неће бити мира, већ се пре назире перспектива таме и злокобних времена, што би свакако довело у питање европску и демократску будућност Хрватске", каже се у писму.

Владике Герасим и Фотије истичу да је запањујућа чињеница да ово удружење свој идентитет и своје постојање у старту темељи на негацији других.

"То се у конкретном случају односи на Србе и Српску православну цркву у Хрватској, упркос чињеници да Срби вековима живе на овом просторима, те да су они у многим областима политике, филозофије, културе и науке дали неизмеран допринос развоју Републике Хрватске и томе да она данас буде на вратима уласка у демократске земље Европске уније", наглашава се у писму.

"Ако, било појединац или неко удружење грађана, своје постојање темељи на негацији другог и другачијег, онда се“, констатују владике Герасим и Фотије,  "то не може никако дефинисати осим као ’духовни и културни тероризам’ који је забрањен у демократској Европи".

"Организације са сличним програмом не могу бити званично регистроване у европским државама. Тако нешто, колико знамо, прописује и предвиђа Устав као и закони Републике Хрватске. Ми, као представници Српске православне цркве и служитељи Јеванђеља Христовог, подсећамо све да је Јеванђеље Христово Јеванђеље љубави", каже се у писму.

Владике додају да је Косорова тренутно по функцији најодговорнија личност у Хрватској за очување мира, реда и демократије, па се с тога њој обраћају да, како су рекли, својим ауторитетом и влашћу заштитите православне Србе и Српску православну цркву и њихов културни и духовни идентитет, који прети да буде нападнут, што би довело у питање и сам опстанак Срба у Хрватској.

У писму се наводи да на сајту ове заједнице у оснивању, прво што упада у очи јесте чињеница да они бесправно користе слику српског православног манастира Гомирје, који су основали монаси из манастира Крке 1600. године и од тада је он духовни центар православних Срба Горског Котара."

Поред фотографије манастира Гомирје на сајту овог удружења грађана у оснивању налази се и слика једног од највећих светских научника Николе Тесле, који је, као што је добро познато, био син српског православног свештеника из Смиљана Милутина Тесле. Којим путем и из којег разлога су ове фотографије постале заштитни знак овог удружења уопште није јасно, пошто они сами себе у оснивачком тексту називају Хрватима православне вере", истиче се у писму.

Уз овај покушај присвајања или задобијања лажног идентитета, оцениле су владике Герасим и Фотије, веома је дискутабилан и назив "православни" који ово удружење користи у свом називу.

"Дужност нам је да подсетимо да неко постаје православан не биолошким рођењем него светим крштењем и то искључиво у једној од канонских и признатих православних цркава, што се за припаднике овог удружења не може са сигурношћу тврдити", подсетиле су владике Герасим и Фотије.

У саопштењу Епархије горњокарловачке наводи се да ће ово писмо бити достављено Светом архијерејском синоду у Београду, председнику Србије Борису Тадићу, Министарству културе Хрватске, Министарству вера Србије, председнику Владе Републике Српске, СНВ Загреб и Савету националних мањина Загреб.

У Огулину је 21. децембра покренута иницијатива за оснивање "Хрватске православне заједнице", која не би имала ништа са Српском православном црквом и која би имала своју  - аутокефалност.

На плакату "иницијативног одбора" који је објављен у хрватским медијима, насликана је карта Независне Државе Хрватске, односно Хрватске која укључује и БиХ, а ту су и шаховница и крст, те слика Николе Тесле.

Оснивачи "Хрватске православне заједнице" у свом прогласу позивају се и на "братске хришћанске народе који су живели у Независној Држави Хрватској".

Против ове иницијативе протестовала је и Коалиција удружења избеглица у Србији.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер