петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископ Јоаникије у Никшићу служио помен страдалима од НАТО агресије: Ако Црна Гора заборави ове жртве, онда се она одрекла своје историје, части и образа
Хроника

Епископ Јоаникије у Никшићу служио помен страдалима од НАТО агресије: Ако Црна Гора заборави ове жртве, онда се она одрекла своје историје, части и образа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. март 2019.

 Данас је у Никшићу одржан помен страдалима од НАТО агресије над СРЈ 1999. године. Његово преосвештенство епископ Будимљанско-никшићки Јоаникије са свештенством служио је помен жртвама.

Сјећамо оних који су пострадали за вјеру православну и за нашу отаџбину, рекао је епископ Будимљанско-никшићки Јоаникије.

„Данас је страшан датум у нашој историји од кога смо добили трауме, а од којих се још лијечимо. 24. март дан велике неправде када је извршена агресија над нашом отаџбином СРЈ. Тада су без одговарајућих одлука, кршећи Међународно право, кршећи сваки поредак удружене НАТО земље бомбардовали нашу отаџбину“, рекао је епископ и додао:

„Сјећамо се и оних који су пострадали од 1991. све до 1999. године јер то је заправо био један дуготрајни рат и једно дуготрајно насиље над нашим народом које је кулминирало са бомбардовањем. Извршавао се злочиначки план који је започет 1991. а можемо рећи да траје још дан данас и не видимо му краја“.

Сјећамо се и оних који су пострадали од 1991. све до 1999. године јер то је заправо био један дуготрајни рат и једно дуготрајно насиље над нашим народом које је кулминирало са бомбардовањем. Извршавао се злочиначки план који је започет 1991. а можемо рећи да траје још дан данас и не видимо му краја

Епископ је нагласио да се у Никшићу посебно сјећамо страдалника из злогласне Лоре.

„Лора је мали Јасеновац, нови Јасеновац. Само је од Никшићко-шавничке групе страдалника из Лоре, један преживио, али убрзо је душу своју намучену испустио чим је ослобођен. Лука Аџић“, рекао је епископ.

Он је нагласио да треба да се сјетимо и јунака са Кошара, који су одољели и НАТО бомбама и албанској армији и шиптарским терористима.

„Они нијесу пустили непријатеља на тло наше отаџбине. Велики славни јунаци, подобни онима чија су имена исписана овдје на зидовима овога светога храма и чак у нечему можда и већи од њих. Лако је бити јунак када иде владар на чело јунака, и води војску као што је кнез Никола водио војску на Вучији до. А тешко је бити јунак у оно вријеме када те нека власт шаље у војску, а не стоји иза тебе“, нагласио је епископ и додао:

„Та власт неће ни да каже да је била у рату и неће да се сјети тих мученика. А ми се посебно сјећамо онога што нас овдје понајвише боли, пострадале дјеце на Мурињском мосту“.

Епископ је поменуо имена страдале дјеце од НАТО злочина: Милицу, Јулију, Оливеру, Мирослава и других који су невино страдали, као и одрасле особе и све оне који су остали инвалиди.

„О томе се не прича, нити на њих било ко окреће пажњу“, напоменуо је епископ и закључио:

„Црква никада неће заборавити невине жртве, а ако Црна Гора заборави ове жртве онда се она одрекла своје историје и своје части и образа. Надамо се да неће, јер народ сигурно није“.

Епископ се захвалио удружењу бораца 1991. на чијем челу је Радан Николић, нагласивши да је то удружење отргло од заборава страдале за своју отаџбину.

Николић: ВЦГ не дозвољава да се положи цвијеће на споменик борцима у Маслинама и Даниловграду

Полагањем цвијећа на спомен-обиљежје палим борцима у ратовима од 1990. године, који се налази на Тргу Шака Петровића, Удружење бораца ратова од 1990. године у Никшићу је обиљежило 20 година од НАТО бомбардовања СРЈ.

„Овдје смо да обиљежимо 20 година од НАТО агресије на нашу отаџбину, која је тада била саставни дио федерације са Србијом под именом Савезна Република Југославија и 30 година од распада СФРЈ. Чинимо то крај овог спомен-обиљежја на коме су исписана имена наших палих другова, чијим се сјенима дубоко и искрено клањамо, јер њихове невине душе и јуначки искорак плаћен животом то заслужује, сад и заувијек“, истакао је Блажо Ђурковић, предсједник општинског одбора Удружење бораца ратова од 1990. године.

Ђурковић је нагласио да част припада онима који су обукли униформу своје отаџбине да је бране од свих, како вањских тако и унутрашњих непријатеља онима који су часно извршили све задатке својих старјешина и при том нијесу починили ништа нечасно, а камо ли починили злочине.

„Брука припада онима који преко ових невиних жртава перу своје крваве руке, јер су одговорни за све у сваком погледу“, поручио је Ђурковић.

„Овај дан смо одредили као подсјећање на злочин који је много раније почео, 1991. године, када су исте државе, чланице НАТО савеза испланирале и помогле разбијање оне велике Југославије. Данас ми је посебно задовољство што се широм Црне Горе славе пали јунаци а осуђује НАТО агресор за злодјело која је учинио. Број жртава које је Црна Гора имала у овим ратовима по евиденцији удружења је преко 316“, истакао је Радан Николић, предсједник Удружења бораца ратова од 1990. године.

„Од када је Црна Гора приступила у НАТО, породицама погинулих бораца, нама као саборцима њиховим, Војска Црне Горе односно Министарство није дозволило да положимо цвијеће на споменицима у касарнама Маслине и у Даниловграду. Да апсурд буде већи те споменике урадило је наше удружење са Војском Југославије, чиме је ова Војска која се зове Војска Црне Горе изгледа само у наслову, а командује НАТО показује да хоће отклон од саме себе, јер у тој војсци има истих оних који су били у војски СРЈ, па и ЈНА“, рекао је Николић и додао:

„Посебно боли то што Министарсто одбране ове године није нас удостојило чак ни одговора, а ја сам послао допис испред Удружења и тражио дозволу, а они из Министарства нијесу ни одговорили“.

Николић је нагласио да имамо заробљане споменике, те да је НАТО заробио споменике, а тај исти НАТО није никада имао мању подршку о чему говори и чињеница да се данас широм Црне Горе обиљежава 20 година од НАТО агресије.

„Што се тиче нашег удружења ми то чинимо код свих споменика које имамо, у Беранама, Мојковцу, Андријевици, Бијелом Пољу, тачније у малом мјесту Грнчарево које се налази код Бијелог Поља.

Наше јединице и наши саборци, припадници 63. падобранске јединице данас полажу вијенце на Михољској превлаци. Њихов главни организатор је свештеник Миајло Бацковић, који је био и сам припадник те 63. падобранске јединице“, рекао је Николић за ИН4С.

Цвијеће на спомен-обиљежје су положиле делегације неколико удружења и политичких партија из Никшића.

(ИН4С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер