четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископ Фотије: Измена устава СПЦ, ако не прођу три кандидата
Хроника

Епископ Фотије: Измена устава СПЦ, ако не прођу три кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јануар 2010.

БЕОГРАД - Епископ далматински Фотије изјавио је данас да може да се догоди да Устав СПЦ буде измењен на сабору, који ће почети 22. јануара, на коме ће се бирати нови патријарх, уколико не буду изгласана три кандидата са довољним бројем гласова по важећем систему избора жребом.

"Сабор ће почети по сада важећој процедури (како је изабран и патријарх Павле), а то је тројна кандидатура. Биће три кандидата, од којих се један бира жребом. Нема измене Устава. До измене може доћи једино ако на тај тројни начин не буде могао бити изабран патријарх", рекао је владика Фотије у интервјуу "Блицу".

Он је казао да то може да се догоди једино "ако не буде имало довољно гласова, јер један кандидат мора да има 50 одсто, плус један глас да би ушао у тројну кандидатуру".

По систему избора жребом, на крају, један монах извлачи једну од три коверте са именима кандидата који су ушли у најужи круг.

"Хипотетички, ако нема три кандидата са довољним бројем гласова, мора се приступити другом начину, који дефинише Сабор", објаснио је владика додајући да се у току тог Сабора може променити правило.

Владика Фотије је казао да ће свих 45 владика, колико има СПЦ, бити позвани и присуствовати изборном Сабору, а уколико неко архијереја не буде могао да дође повериће свој глас једном од владика.

Он је рекао да се тешко може рећи ко су главни кандидати за будућег патријарха.

"Патријарх Павле уопште није био међу озбиљним кандидатима, па је изабран. Рекао бих да постоји промисао Божја о томе ко треба да води Цркву", казао је он.

"Не постоје две, већ много више струја, јер је Црква живи организам. Има владика који имају 80 година, који су се школовали пре Другог светског рата и они на свој начин носе историјско искуство и наслеђе, младих - који готово да немају 40 година, потпуно су формирани у време дигиталне комуникације, људе који су се школовали у Грчкој и на Светој гори", рекао је владика Фотије.

Према његовим речима, не постоје сукоби између архијереја већ "различити ставови, мишљења, генерацијске разлике, различито духовно схватање, различите духовне школе".

Владика је оценио да спољни утицај на избор патријарха може бити веома мали јер епископи гласају тајно.

Он је казао да ће пред новим патријархом главни задаци бити многи нагомилани проблеми којима је Црква оптерећена још од претходних ратова и питања унутрашње и спољне мисије Цркве.

Епископ Фотије је навео да питање европских интеграција није питање Цркве.

"Није то питање Цркве. Ако постоје европске интеграције, Црква их прихвата. Ако не, онда то ни Црква не прихвата. Ми се уграђујемо према постојећем систему", казао је он.

Прва питања која ће нови патријарх морати да реши биће највероватније, према речима владике Фотија, уређивања Архиепископије београдско карловачке, питање Пећке патријаршије јер је повезано са Косовом, и друго.

На питање да ли очекује од новог патријарха да угости римског папу, владика је казао да је то осетљиво питање.

"То је питање прилично осетљиво, колико за патријарха, толико и за Патријаршију и Сабор, као и за саму државу. У том јединству заједничког става тражиће се одговор на то питање", рекао је владика Фотије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер