четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископ бачки Иринеј: Сви архијереји одани патријарху Иринеју
Хроника

Епископ бачки Иринеј: Сви архијереји одани патријарху Иринеју

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јануар 2010.

Гостујући у емисији "Упитник" на Радио-телевизији Србије епископ бачки Иринеј Буловић рекао је да је седница протекла у поштовању и оданости према новоизабраном патријарху.

Епископ бачки је рекао да патријарх Иринеј "апсолутно може да рачуна на подршку свих архијереја".

"Нема никакве сумње да смо ми нашем патријарху сви одани и да ћемо помоћи колико год можемо, свако на свој начин. Исто тако он је у својој програмској приступној речи рекао да не може сам без братске подршке свих нас, то је апсолутно истина и тако у цркви мора да функционише", истакао је владика Иринеј.

Нагласивши да је личност патријарха симбол јединства у цркви, он је додао да не треба заборавити да он своју дужност не може обављати без Сабора и да је снага цркве у том јединству.

Према речима епископа Иринеја, у СПЦ нема дубоких потреса, иако постоје разлике у мишљењима које се, углавном, односе на питања до које је мере СПЦ потребан дијалог са другим верама и државама у свету.

Ту постоје поделе на оне који инсистирају на традицији и наслеђеним формулама и оне који се залажу за дијалог имајући у виду савремена кретања.

Епископ Иринеј је објаснио да су безначајне расправе и око начина богослужења и да су у питању ситнице које се могу решити, иако црквени канон не може толерисати самовољу појединих свештеника.

Епископ бачки је рекао да искрено верује да ће Иринеј нишки бити бољи патријарх него што би то био он, као један од тројице кандидата у аспостолском жребу.

Иринеј Буловић је нагласио да су, када је реч о Косову, држава и црква на истом путу и да је то питање важно за СПЦ, јер је ту њено историјско седиште.

"Што се државе тиче, не постоји ниједан пример у свету где се нека земља олако одриче своје територије", истакао је владика бачки.

Он је изразио уверење да притисци светских моћника нису могући и да ни они неће доносити одлуке за које унапред знају да немају смисла.

"Црква не може да се меша у директне државне, а још мање патријске належности, али она, свакако, има своје органско место у друштву", рекао је Иринеј бачки, објаснивши да је њена дужност да носиоцима одговорности у друштву понуди свој допринос.

"Она има право и дужност да се изјасни о изопаченостима у друштву, јер се она бави целином и пуноћом живота", рекао је Иринеј.

Одговарајући на питања везана за могућност допаска папе Бенедикта XVI у Србију и ранију изјаву садашњег патријарха Иринеја, према којој такав сусрет не може штетити Србији, епископ бачки је истакао да ће се о томе одлучивати на Сабору, али да је, свакако, од велике важности и мишљење патријарха.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер