петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епископ бачки Иринеј: СПЦ не разматра ни као теоретску могућност лишавање хришћана потребе причешћивања; Ниједна црква у свету није искључила вернике из богослужења због коронавируса
Хроника

Епископ бачки Иринеј: СПЦ не разматра ни као теоретску могућност лишавање хришћана потребе причешћивања; Ниједна црква у свету није искључила вернике из богослужења због коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. март 2020.

Портпарол Српске православне цркве епископ бачки Иринеј изјавио је да ниједна православна па ни римокатоличка црква у свету није искључила вернике из богослужења због коронавируса, већ је само строго ограничен број присутних у храмовима.

У интервјуу за лист Данас, Иринеј је поводом критика због организовања причешћа у време пандемије коронавируса рекао да лишавање хришћана потребе причешћивања, у храмовима или њиховим домовима, представља опцију која се у цркви не разматра ни као теоретска могућност.

"Ако је проблем у богослужењу и причешћивању, како то да бивају заражени они који никада у цркву и не улазе, а камоли се причешћују? Шта нам ти несрећни заблудели људи поручују? Да је опасност у цркви а не у кафићима, журкама, непоштовању неопходне самоизолације и другим чиниоцима", рекао је Иринеј.

Епископ бачки је рекао да на конкретном богослужењу у Новом Саду, након којег се јавност узбуркала, није било ничега чега није истовремено било и у било ком граду или селу у Србији.

"Од причешћа се за две хиљаде година никад нико није заразио, па ни свешеници који су причешћивали губавце, туберкулозне и друге оболеле од тада неизлечивих заразних болести", рекао је он.

Иринеј је додао да тон синодског саопштења, издатог након покретања тог случаја, није био нетолерантан.

"Нетолеранцију ваља потражити у оним медијским срединама које пласирају планиране и наручене кампање, као што је ова око цркве у Новом Саду. Дубоко жалим људе који се у овим временима и искушењима баве тако недостојним работама. То су људи спаљене свести", рекао је Иринеј.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер