четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епидемиолог Ивана Прокић: Бројеви о зараженима, умрлима и опорављенима од коронавируса у Србији нису тачни
Хроника

Епидемиолог Ивана Прокић: Бројеви о зараженима, умрлима и опорављенима од коронавируса у Србији нису тачни

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. август 2020.

 Епидемиолог из Холандије Ивана Прокић, једна од потписница писма Уједињени против ковида, оценила је да бројеви о зараженима, умрлима и опорављенима од коронавируса "нису тачни" и додала да замера медицинском делу Кризног штаба што су, упркос погубним одлукама, опречним порукама и погрешним корацима, остали део њега.

"Ако имате број оних који су се заразили, опоравили и умрли, ви морате то да сабирате. Ако се то не сабира данима и ти бројеви се мењају уназад десет дана... видимо да се, или из незнања, или из неког другог разлога – личног, политичког, тим бројевима манипулисало. Али, посао Кризног штаба је да зна стање. И тек кад се зна право стање, тек онда треба да се донесе одлука која мера треба да се донесе или укине", рекла је Прокић у Н1 Студио Ливе.

Она је казала да јој је јасно да је Кризни штаб саветодавно тело, а да коначне одлуке доноси влада, али је истакла да замера његовим члановима из медицинске струке што су остали део њега, упркос опречним изјавама, погрешним корацима, застрашивању људи разним порукама и погрешним бројевима.

"Они не би смели да дозволе себи да пређу преко тога и да остану у Кризном штабу. По мени је то морална одговорност тих чланова", рекла је Прокић, која живи и ради у Холандији.

Оценила је да је априлско затварање људи у куће и полицијски час у Србији "била апсолутно погрешна мера".

"Са неког епидемиолошког погледа то је лења мера. Најлакше је затворити људе у куће, и онда нема епидемије. Али, тиме стварате многе друге проблеме, поред негативних утицаја на друштво, одређене категорије болесних, децу, та мера нема успеха, јер ако ви затворите људе од пет поподне до пет ујутру, а остатак дана свако може да ради шта хоће – онда шта смо урадили?! Таква мера није одржива на дуге стазе", оценила је Прокић.

Она је рекла да су најефикасније мере обавезно држање дистанце од метар и по и ношење маски, које функционишу, како је додала, само ако их сви носе.

"Но, није довољно рећи да треба држати дистанцу, већ треба спровести ту меру, едуковати људе зашто је уведена, и кажњавати оне који је се не придржавају", навела је Прокић, наводећи пример Холандије, где су од почетка били кажњавани појединци и фирме који се нису придржавали прописаних мера.

Она је рекла да је потписала писмо Уједињени против ковида јер се слаже са свим што пише у њему и да би подржала колеге из Србије који су радили у веома лошим условима током епидемије, истичући да би исто урадила и да је у Београду, без обзира на евентуалне притиске.

"Ја стално чујем да ја не живим тамо, и то ме посебно погађа, као да је то разлог да ме дискредитују. То што не радим као лекар у Србији, која ме је образовала за то, сматрам да је то пораз државе Србије, а не разлог да ме дискредитују", рекла је епидемиолошкиња.

"Свако треба да ради свој посао. Сестре и лекари су на својим леђима изнели ову борбу, они бране ову професију која је веома племенита и несебична, а 'хвала' које добијају од државе су погубне одлуке Кризног штаба", закључила је Прокић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер