четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Епидемија малигних обољења на Косову и Метохији после НАТО бомбардовања
Хроника

Епидемија малигних обољења на Косову и Метохији после НАТО бомбардовања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Стопа оболелих од малигних обољења на Косову и Метохији у последњој деценији увећана је за 200 процената, подаци су Невладине организације "Милосрдни анђео" из Косовске Митровице.

Директор ове организације др Небојша Србљак изјавио је митровичком Радију "Контакт Плус" да је само током прошле године на Космету регистровано 135 нових случајева различитих облика карцинома.

"Малигна обољења почела су да се јављају код лица старости од 40-50 година. Међу оболелима има и деце, пораст малигних обољења код њих је велики. То су обично обољења хематопоезног система, саркоми, повећан је број урођених мана и малформација као и спонтаних абортуса", рекао је он.

Србљак је казао да су ово подаци о људима који имају здраствено осигурање Републике Србије и који у Здраственом центру у северном делу Косовске Митровице долазе по помоћ.

Према речима Србљака, митровачка болница може да изађе у сусрет пацијентима оболелим од карцинома на онколошком одељењу где се прима хемиотерапија, међутим, када је у питању лечење деце, за сада у овој установи не постоје услови за њихову хоспитализацију тако да бригу о њима преузимају здравствене институције у Београду.

Најучесталији облици малигних обољења су рак плућа и карциноми урогениталног тракта.
Примарна заштита од малигних обољења је превенција, тврди др Србљак и истиче да, уколико се у најранијем стадијуму открије присуство карцинома, број спашених пацијената креће се у односу 1:8.

Најугроженије подручје на Косову је област Проклетија, где је током 1999. године избачен велики број бомби са осиромашеним уранијумом, додао је Србљак. Према истраживањима НВО "Милосрдни анђео" појава малигних обољења на Косову и Метохији је попримила епидемиолошке размере. На жалост, мали број људи у свету је упознат са истраживањима спроведеним на Косову.

(Радио "Контакт Плус")

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер