субота, 20. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Исланд савладао Енглеску са 2:1 и пласирао се у четврт-финале Европског првенства; Италијани послали Шпанце кући

понедељак, 27. јун 2016.

Исланђани са 2:1 савладали Енглеску и направили највеће изненађење у досадашњем току шампионата. "Албион" повео голом Рунија са беле тачке, Исланд преокренуо головима Сигурдсона и Сигторсона. Наредни противник Исланда је домаћин Француска.

Чекали смо до последњег дуела осмине финала на Евроспком првенству у Француској, да би дочекали прву сензацију! Исланд је савладао Енглеску са 2:1 и пласирао се у четвртфинале такмичења.

Иако је Енглеска важила за изразитог фаворита у мечу, Исланђани су се још једном показали као изузетно жилава екипа, која може да помрси рачуне и најбољим екипама на континенту.

Сва три гола на мечу постигнута су у првих 20 минута.

Енглеска је повела голом Вејна Рунија са беле тачке, пошто је претходно Халдорсон оборио Рахима Стерлинга.

Деловало је као да ће Енглези имати лак задатак, али Рагнар Сигурдсон већ у шстом минуту доноси изједначење симпатичним Исланђанима.

Тотални преокрет комплетирао је Колбејн Сигторсон, који је искористио слабу реакцију Харта и подигао на ноге око 30.000 исландских навијача.

Енглеска је константно нападала, али без ефикасне завршнице, Вејн Руни је био потпуно ван утакмице, што се итекако одразило на игру Хоџсоновог тима.

Исланд је први пут у историји међу осам најбољих екипа у Европи, а на следећем степенику чека их домаћа селекција Француске.

Италија резултатом 2:0 избацила Шпанију са првенства и пласирала се у четвртфинале, где је чека Немачка

ПАРИЗ - Фудбалска репрезентација Италије пласирала се у четвртфинале Европског првенства, пошто је данас у Сен Денију победила двоструког узастопног шампиона Шпанију са 2:0.

Први гол за Италију постигао је Ђорђо Кјелини у 33. минуту, а тачку на меч ставио је Грацијано Пеле у надокнади времена.

"Азури" су били много бољи у првом полувремену, док је Шпанија у другом имала сјајне прилике, али су оба голмана спречила да меч буде много ефикаснији.

Италија ће у четвртфиналу играти против селекције Немачке.

"Азури" су контролисали меч од почетка, а прву прилику имали су када је Пеле у осмом минуту главом шутирао са око 10 метара, али је Давид де Хеа показао у каквој је форми и одбранио је ударац.

Италија је доминацију крунисала у 33. минуту. Едер је извео слободан ударац, Де Хеа је одбио лопту, а Кјелини је налетео на одбитак и сместио лопту у мрежу.

Голман Шпаније поново је спасао свој тим и у 45. минуту, када је Емануеле Ђакерини у контранападу сјајно шутирао, али је Де Хеа сјајно одбранио и избацио лопту у корнер.

Шпанија је прву велику прилику имала у 50. минуту, када је Алваро Мората главом шутирао после центаршута, али је Ђанлуиђи Буфон сјајно одбранио његов ударац.

Само пет минута касније Едер је избио сам пред Де Хеу, који му је одбранио ударац.

Шпанија је тада преузела иницијативу и почела је да ређа Шансе: Ариц Адурис је шутирао тик поред гола, а Буфон је бранио фантастичне шансе Андреса Инијесте и Ђерада Пикеа.

Голман Италије је у 90. минуту побрао овације својом одбраном шута Пикеа. Већ у следећем нападу, Пеле је из контранапада волејом, својим другим на шампионату, постигао гол и ставио тачку на меч.

Конте: Италија није само катенаћо

Селектор Италије Антонио Конте рекао је да су његови фудбалери победом над Шпанијом показали да "азури" нису само "катенаћо".

"Знао сам да момци имају у себи нешто што је ван обичног. Рекао сам и пре утакмице, зато што је лако говорити после. Момци су били изузетни. Сада треба да се одморимо јер нас чека још једна тешка утакмица, против Немачке, али доказали смо да Италија није само 'катенаћо'", рекао је Конте после меча.

"Ћави нам је дао најбољи комплимент када је рекао да је Италија за њега мешавина Барселоне и Атлетико Мадрида. То доказује да нас разумеју они који играју фудбал", рекао је Конте.

Италија ће на Немце ићи без суспендованог Тијага Моте.

"Штета је због Моте, јер је он наш 12. играч на терену. Морамо да се спремимо, биће тешко, можда чак и теже него данас", казао је Конте.

Дел Боске: Часно да се суочимо са поразом

Селектор фудбалске репрезентације Шпаније Висенте дел Боске рекао је да његов тим мора часно да се суочи са поразом.

"Морамо анализирати пораз часно, не смемо да се кријемо. Били смо бојажљиви у првом полувремену. У другом смо реаговали, али нисмо могли ништа да урадимо. Они су моћни и физички јаки. Ми смо стварали прилике, а у другом полувремену смо и ризиковали, али нисмо успели да постигнемо гол", рекао је Дел Боске после меча за Марку.

Селектор је казао да су сви играчи имали добре намере и није им замерао на приступу.

"Током целог другог полувремена су покушавали да постигну гол и играли су добро и имали су пас игру, али без успеха. Италијани су само имали бољу реакцију и први су дали гол", рекао је Дел Боске.

Он је већ осам година селектор Шпаније и са тимом је освојио Светско првенство и одбранио европску титулу 2012.

"У септембру нас чекају квалификације и екипа ће наставити да ради. Што се тиче мене, разговараћу са председником савеза. Морамо да гледамо у будућност, јер у ће нам од септембра требати пуна концентрација. Донећемо одлуку која је најбоља за шпански фудбал", рекао је Дел Боске.

Селектор је оценио да ово није крај циклуса шпанске репрезентације.

"Не мислим да је ово крај циклуса у шпанском фудбалу. Наш фудбал је добро устројен и добро ради годинама. Имамо добру базу и добре играче, захваљујући клубовима. Морамо да будемо реални и да знамо колико је тешко освојити европско или светско првенство", рекао је Дел Боске.