уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Енвер Хоџај: Наш циљ је обострано признање државности између Србије и Косова
Хроника

Енвер Хоџај: Наш циљ је обострано признање државности између Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јул 2016.

 „Када се ради о енергетици или позивном броју, сматрам да је одговорност на страни Србије. ЕУ би требало да изврши притисак на Србију како би се договори применили“, каже за ДW косовски шеф дипломатије Енвер Хоџај.

ДW: Преговори са Србијом као да су у ћорсокаку. Тренутно у Београду још нема нове владе. Шта треба урадити да дијалог поново добије замах?

Енвер Хоџај: Мислим да је оно што је до сада постигнуто приличан напредак. Оба премијера, Мустафа и Вучић, успели су да унесу нову динамику у дијалог. Потписани су многи споразуми мада нису сви спроведени. Начин на који разумемо овај процес јесте да сви ти споразуми треба да буду спроведени јер само њихова примена може да мења стварну ситуацију.

Где је запело?

У области енергетике или позивног броја још није све спроведено. Без обзира на то, сматрамо да дијалог Косова и Србије треба да има јасне циљеве и параметре. За нас је јасан циљ обострано признање државности између Србије и Косова, граница између две државе као и процес помирења два друштва. Ако та три циља не буду постигнута, онда је из перспективе Косова читав дијалог бесмислен и не испуњава оно што смо очекивали. То би било лоше за мир и стабилност у региону.

Али где су препреке? Зашто оно што је потписано још није спроведено?

До сада смо у обе земље имали ситуације да су били избори, да није било влада или да су друге унутрашњополитичке теме утицале на динамику примене споразума. Али истовремено, када се ради о енергетици или позивном броју, сматрам да је одговорност на страни Србије. Оба споразума су потписана пре више година, а њихова имплементација је увек изнова одгађана. То је бесмислено. Европска унија би требало да изврши притисак на Србију како би се договори применили.

Како се тренутно комуницира док у Београду нема владе?

Постоји стара влада као и људи који су задужени за дијалог и спољну политику. Са те стране нема проблема у комуникацији. Верујем да ћемо, када у Србији буде формирана нова влада, с јесени добити нову динамику у преговорима.

Косово је управо признала још једна држава.

Да, у питању је Суринам, латиноамеричка држава. Посетио сам Јужну Америку, тамо сам срео и председника Суринама на једном мултилатералном скупу и успео сам да га убедим. Веома сам срећан што смо добили вест да је Суринам одлучио да призна Косово. То је 112. држава света која је то учинила. Мислим да ћемо имати још добрих вести. Косово је држава и вечно ће остати држава. Све више држава света то признаје.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер