петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Годфри: Влада која жели да се сматра легитимном мора да осигура фер изборе
Хроника

Ентони Годфри: Влада која жели да се сматра легитимном мора да осигура фер изборе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. децембар 2019.

 Амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри рекао је да су САД забринуте окружењем у којем ће се одвијати избори у Србији оценивши да влада која жели да буде сматрана легитимном, треба да осигура фер изборе.

 У видео интервјуу за нишке Јужне вести, Годфри је рекао и да бојкот избора није ни фер, ни продуктиван.

"Моје виђење је да бојктовање избора лишава многе гласаче могућности да изразе мишљење. Мислим да то није фер и да није продуктивно. Више бих волео да политичари имају прилику да слободно изразе своје мишљење кроз учешће у телевизијским емисијама да би директно представили гласачима шта су њихови циљеви за Србију, како би гласачи могли да донесу исправну одлуку", рекао је Годфри.

Годфри је оценио да је "неприкладно за америчког амбасадора или страну амбасаду да буде посредник у дијалогу око избора" јер "улога међународне заједнице није да наступа као политички актер у Србији".

"То је улога самих политичара", додао је он.

Амбасадор је међутим рекао да су САД забрнуте због окружења у којем ће се одвијати избори и да су тај став пренели и Влади Србије и одговорнима који имају могућнсот да промене то окружење.

"Блиско сарађујемо са мисијом ОЕБС-а и очекујемо да ће Канцеларија за демократске институције и људска права послати посматрачку мисију чим се распишу избори. Моје очекивање је да ће они бити критички настројени о предизборном окружењу", рекао је Годфри.

"Моје је виђење да, уколико влада жели да буде виђена као легитмна, требало би да осигура да избори буду фер. Што више легитимитета влада буде имала, имаће и више ауторитета", додао је Годфри.

Када је реч о ситуацији у медијима, Годфри је оценио да је она "пуна изазова" и да у тој области има још много посла.

"Медији у Србији се често осећају под притиском, постоје бројнији примери аутоцензуре него што би требало и мислим да су претње новинарима такође нешто што је сметња да обављају свој посао", рекао је Годфри и додао да то ипак не значи да је "ситуација безнадежна и мрачна".

САД не замерају Србији јаке везе са Русијом и Кином

Упитан да ли су САД спремне да се такмиче са Русијом за утицај на Балакну и у Србији, Годфри је рекао да радије говори о томе за шта се залажу његова влада и он, него против чега су.

"Став САД је да је најбољи начин да постигнемо циљеве тако што ћемо помоћи Србији да она постигне свој циљ, а то је чланство у ЕУ. Сматрамо да би све што ми можемо да учинимо да помогнемо Србији да оствари тај циљ, било добро и за САД, и због тога радимо у том правцу", рекао је Годфри.

Додао је да САД не замерају Србији јаке везе са Русијом.

"Постоје културолошке везе, историјске везе, чак и везе у религијском смислу које су важне за Србију. Ми то уопште не замерамо. И релације са Кином су такође важне. Али треба гледати будућност Србије и то где Србија жели да иде... По мом мишљењу и мишљењу многих економиста са којима сам причао, будућност Србије лежи у Европи", рекао је он.

Гренел и Палмер се надају "некој врсти споразума" Београда и Приштине

Говорећи о Косову, Годфри је рекао да се САД надају споразуму Београда и Приштине.

"Мислим да постоји права шанса за то, и председник Трамп такође мисли исто. Именовао је амбасадора САД у Берлину Ричарда Гренела као специјалног преговарача за то. Гренел је веома фокусиран на то и он покушава користећи приватни сектор да начини корак напред", рекао је Годфри.

Подсећајући да је Метју Палмер специјални изасланик државног секретара за Западни Балкан, Годфри је рекао да у влади САД "нема никога ко боље од њега познаје историју, изазове и различита политичка стремљења широм Западног Балкана".

САД са та два веома различита, али веома активна човека показују да брину о исходима на овим просторима", додао је амбасадор и изразио наду да ће САД "својом енергијом и доприносећи послу који већ обављају ЕУ и друге организације, моћи да донесу више резултата људима у региону".

На питање да ли очекује потписивање споразума Београда и Приштине пре избора у САД, амбасадор је рекао да се Гренел и Палмер "надају да ће се постићи нека врста споразума", али је додао да "то највише зависи од две стране".

"То није до нас, то је до људи са ових простора. Сваки споразум који треба да буде успешан и дугорочан, мора да потекне из региона, да припада људима који живе овде и који ће бити њиме вођени", рекао је амбасадор САД у видео интервјуу за Јужне вести.

(Бета-Јужне вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер