четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Фаучи: САД ће уложити 3,2 милијарде долара у развој антивирусних пилула против коронавируса
Хроника

Ентони Фаучи: САД ће уложити 3,2 милијарде долара у развој антивирусних пилула против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. јун 2021.

САД ће уложити 3,2 милијарде долара за унапређење развоја антивирусних пилула за ковид-19 и за друге опасне вирусе који би могли да се претворе у пандемије.

Главни амерички стручњак за инфективне болести доктор Ентони Фаучи најавио је у обраћању у Белој кући ову инвестицију у оквиру новог „антивирусног програма за пандемије“.

Програм је усмерен ка развоју лекова за симптоме изазване потенцијано опасним вирусима као што је коронавирус.

Пилуле за ковид-19 које би се користиле да се ублаже симптоми после инфицирања су у развоју и могле би да почну да стижу до краја године зависно од завршетка клиничких проба. Средства ће убрзати те клиничке пробе и пружити додатну подршку за истраживања у приватном сектору, развоју и производњи.

Фаучи је рекао да ће се преко новог програма инвестирати у убрзање ствари које су већ у току за ковид-19, али такође и за рад на иновативним новим терапијама за друге вирусе.

„Мало лекова постоји за многе вирусе који имају пандемијски потенцијал“, рекао је Фаучи, али и додао да вакцине остају кључне у америчком арсеналу против те болести.

САД су до сада одобриле један антивирусни лек, ремдесивир, против ковида-19 и дозволиле хитну употребу три комбинације антитела које помажу имуном систему у борби против вируса. Међутим, сви лекови морају да се дају интравенозно у болницама или клиникама и потражња је била мала због тих логистичких препрека.

Здравствени званичници укључујући Фаучија траже једноставније лекове у виду пилула које би пацијенти сами могли да узимају. Неки произвођачи лекова тестирају такве лекове, али први резултати се очекују тек за неколико месеци.

Сада расположиви лекови су показали да помажу пацијентима да избегну хоспитализацију или да скрате њихово време опоравка за неколико дана.

За време председника Доналда Трампа САД су уложиле више од 19 милијарди долара у брз развој више вакцина. Али мање од половине те суме отишло је ка развоју нових лекова. Тај мањак је постао забрињавајућ са успоравањем вакцинације становништва и стручњаци указују на потребу да се савлада болест код милиона Американаца који можда никад неће бити вакцинисани.

Најпотребнија би била згодна пилула која би помогла пацијентима са раним симптомима ковида-19 да не развију озбиљну болест и да им не буде потребна хоспитализација. Неколико компанија укључујући Фајзер, Рош, Астразенека тестирају антивирусне лекове у облику пилула.

До ове недеље једини лекови који су се показали да повећавају шансу за преживљавање су стероиди који се дају пацијентима довољно болесним да им је потребан додатни кисеоник и интензивна нега. Али јуче су британски истражитељи пријавили да је једна од комбинација антитела успешно смањила смртност у великој студији хоспитализованих пацијената од ковида-19.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер