Хроника

Ентони Блинкен: Међународни блок који се противи руској инвазији на Украјину треба да постане шира коалиција за супротстављање Кини као озбиљној и дугорочној претњи глобалном поретку

Штампа
петак, 27. мај 2022.

 Државни секретар САД Ентони Блинкен рекао је да администрација председника Џоа Бајдена намерава да међународни блок који се противи руској инвазији Украјине, постане шира коалиција за супротстављање, по мишљењу администрације, озбиљнијој и дугорочнијој претњи глобалном поретку - од Кине.

У говору у којем је изложио политику САД према Кини, Блинкен је навео приступ заснован на три стуба у трци са Кином за дефинисање економске и војне равнотеже у 21. веку.

Елементи те политике кључни за приступ САД су улагање у домац́у, америчку инфраструктуру и технологију, заједно с јачањем дипломатског контакта с „потенцијално рањивим земљама“, рекао је Блинкен.

Док САД виде Русију и руског председника Владимира Путина и негов рат у Украјини као најургентнију претњу за међународну стабилност, Блинкен је рекао да америчка администрација верује да Кина представља већу опасност.

"Док се наставља рат председника Путина, ми ћемо остати усмерени на најозбиљнији дугорочни изазов међународном поретку, а то је онај који представља Народна Република Кина", рекао је Блинкен.

"Кина је једина земља која има намеру да преобликује међународни поредак и која све више има економску, дипломатску, војну и технолошку моћ да то уради", рекао је амерички државни секретар.

Он је рекао да би визија коју има Кина, могла свет да удаљи од универзалних вредности које су биле велики део напретка света током протеклих 75 година, од чега је и сама Кина имала велике користи, али да сада, под председником Си Ђинпингом "покушава да поктопа" тај систем.

Блинкен је изнео принципе за усмерење ресурса, пријатеља и савезника да се супротставе све већем јачању Кине широм света.

Он је истакао да САД не настоје да промене кинески политички систем, већ желе да понуде испробану алтернативу.

"Овде се не ради о томе да се земље приморају да бирају, ради се о томе да им се да избор", рекао јеон.

Он је признао да САД имају ограничену способност да директно утичу на кинеске намере и амбеције и да ће уместо тога да се усредсреде на обликовање стратешког окружења око Кине.

"Не можемо се ослонити на то да ће Пекинг променити своју путању. Тако да ћемо обликовати стратешко окружење око Пекинга да унапредимо нашу визију отвореног и инклузивног међународног система", рекао је он у говору на универзитету Џорџ Вашингтон.

За сада нема одговора Кине реакције на његов говор, одржан дан после завршета Бајденове посете Јужној Кореји и Јапану, где је Кина била међу главним темама разговора.

(Бета-АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]