субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Енергетска заједница покренула спор против Србије због непоштовања лимита емисије штетних гасова и непотпуне примене Директиве о великим ложиштима
Хроника

Енергетска заједница покренула спор против Србије због непоштовања лимита емисије штетних гасова и непотпуне примене Директиве о великим ложиштима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јануар 2020.

Секретаријат Енергетске заједнице (ЕЗ) покренуо је прелиминарну процедуру против Србије због непотпуне примене Директиве о великим ложиштима која се односи на поштовање одређених граница за емисије штетних гасова, а која је ступила на снагу 1. јануара 2018. године.

Како се наводи у саопштењу, од 16 постојећих постројења са великим ложиштима у Србији, девет не испуњавају одредбе ове Директиве.

ЕЗ наводи да за постојећа велика ложишта постоје два начина примене те Директиве - или да се појединачна постројења ускладе са вредносним границама за емисије сумпор диоксида, азотних оксида и прашине или да се примени Национали план за смањење емисије (НЕРП).

Додаје се да је Секретаријат одобрио српски Национални план за смањење емисија (НЕРП) 2016. године и да је протеклих година више пута позивао српске власти да се тај план усвоји, што се није догодило.

„У недостатку правно обавезујућег НЕРП-а  постојећа велика ложишта у Србији морају да примењују лимите емисија према Директиви о великим ложиштима на појединачној основи, што девет наведених постројења не чине”, наводи Секретаријат ЕЗ.

Слањем уводног писма он је покренуо прелиминарну процедуру чији циљ је да пружи Србији могућност да у року од два месеца реагује на наводе да не поштује закон Енергетске заједнице и дозволи Секретаријату да установи пуну позадину тог случаја, наводи се у саопштењу.

Европска заједница је организација чије су чланице ЕУ и девет уговорних страна - Грузија, Молдавија, Украјина и партнери са Западног Балкана.

Министарство: Поступа се у складу са мерама предвиђеним НЕРП-ом

Министарство рударства и енергетике саопштило је да Електропривреда Србије и остале енергетске компаније, “апсолутно поступају у складу са мерама које су предвиђење НЕРП-ом” и да спроводе пројекте који се односе на домен из тог плана.

Када је у питању усвајање Националног плана за смањење емисија, Министарство је оценило да одговор на то питање треба тражити од Министарства заштите животне средине, у чијој је надлежности да буде предлагач тог плана према Влади.

„НЕРП је усаглашен између Министарства рударства и енергетике, Министарства заштите животне средине и свих компанија које послују у енергетском сектору Србије”, навело је Министарство.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер