четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ендрит Шаља: Као резултат реципрочних мера, на Косову је од данас забрањен увоз меда и кромпира из Северне Македоније
Хроника

Ендрит Шаља: Као резултат реципрочних мера, на Косову је од данас забрањен увоз меда и кромпира из Северне Македоније

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. август 2019.

Од данас, као резултат реципрочних мера, на Косову је забрањен увоз меда и кромпира из Северне Македоније, саопштио је косовски министар Трговине и индустрије, Ендрит Шаља (Ендрит Схала). Разлог за ове реципрочне мере, како Шаља наводи, јесте то што је претходно Северна Македонија увела таксе на увоз рибљих производа са Косова.

Шаља је у објави на свом Фејсбук профилу навео да је још од јуна месеца када је Северна Македонија наметнула таксе на производе са Косова био у контакту са властима ове земље и да је такође слао жалбе секретаријату ЦЕФТА-е, као и лично писмо македонском министру економије.

Како каже, пошто два месеца није добио одговор, одлучио је да уведе реципрочне мере на производе који се увозе из ове земље на Косово, тачније на природни мед и кромпире.

„Уколико се овакав третман косовских производа од стране Северне Македоније буде наставио“, Шаља поручује да ће предузети и друге кораке и то не само према Северној Македонији, већ и према другим државама које за косовске производе не обезбеђују једнак третман.

Тако су по други пут за нешто више од пола године косовске власти увеле царинске санкције према производима државе у региону.

Подсећамо, у новембру прошле године Приштина је првобитно увела таксе од 10 одсто на производе из Србије и БиХ, да би их убрзо повећала на 100 одсто. Као разлог за увођење такси тада су из косовске владе навели заштиту домаћег тржишта али и то да ова мера представља “најбољи одговор на деструктивно понашање Србије“, након што је Србија спречила чланство Косова у ИНТЕРПОЛ. Оне су остале и до данас, и квалификују се као главни камен спотицања за наставак разговора Београда и Приштине.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер