Хроника

Емпортал: Реакције на усвајање резолуције о Косову у УН

Штампа
петак, 10. септембар 2010.

Представници три сталне чланице Савета безбедности УН поздравили су позив на дијалог Београда и Приштине након усвајања резолуције о Косову коју је Србија поднела уз подршку Европске уније.

Амбасадорка САД у УН Розмари Дикарло је у расправи после усвајања резолуције рекла да су САД подржале резолуцију о Косову као одговор на мишљење Међународног суда правде у Хагу, истакавши да је резолуција у складу са снажном подршком САД независности Косова.

"Време је да Србија и Косово отворе нову фазу у односима и буду усмерени ка заједничкој будућности у ЕУ", рекла је Дикарлова.

Дикарлова је поздравила улогу ЕУ у олакшавању дијалога две стране и њиховог напретка ка европским интеграцијама што ће гарантовати мир, безбедност и сигурност на Балкану и изразила спремност САД да у томе помогну.

Представник Русије рекао је да се делегација те земље придружила консензусу око резолуције али и додао да чврсто верује да Резолуција 1244 у потпуности остаје на снази и да је и даље обавезујућа за све као међународна основа за решавање косовског проблема.

"Решавање питања Косова остаје на Савету безбедности УН", рекао је он и додао да важну улогу у овом процесу има Мисија УН на Косову.

Руски представник у УН се такође заложио за дијалог две стране.

Кинески представник је рекао да је његова земља одувек сматрала да је поштовање суверенитета и територијалног интегритета основа међународног права и да то морају сви да поштују.

"Мишљење МСП не треба да спречи стране да кроз дијалог пронађу узајамно прихватљиво решење", рекао је он.

Дачић: Није идеално, али једино могуће

Заменик премијера Србије Ивица Дачић рекао је данас да резолуција о Косову која је усвојена у УН "није идеална", али да је у овом тренутку била једина реално могућа за већину чланица УН.

За Србију је најбитније да се резолуцијом указало на то да питање Косова није до краја решено и да ће се преговори наставити, рекао је Дачић новинарима у Палати Србија.

Према његовим речима, резолуција коју су Генералној скупштини УН поднели Србија и земље ЕУ је ствар компромиса и прихватања тренутне реалности.

"Међународна политика није списак лепих жеља, него прихватање реалности", рекао је Дачић након потписивања споразума српских министарстава унутрашњих послова, правде и финансија о оснивању заједничког тела за унапређење међународне сарадње.

Дачић је додао да су поред тог компромисног решења постојале још две могућности - да Србија иде до краја са претходним предлогом резолуције, или да се усвоји предлог неке друге резолуције којим би се подржала независност Косова.

Дачић је рекао да "апсултно не подржава" захтев опозиције за смењивање министра спољних послова Вука Јеремића. "Не мислим да је то уопште тема. Што се мене тиче и Социјалистичке партије Србије, ми не мислимо да је политика коју је водило Министарство спољних послова била та која је изазвала неке негативне реакције међународне заједнице", рекао је Дачић.

Николић: Избори, а не смена Јеремића

Председник Српске напредне странке (СНС) Томислав Николић изразио је данас огорченост због погрешне дипломатске политике Србије, али је истакао да због тога неће тражити смену министра спољних послова Вука Јеремића, већ расписивање ванредних парламентарних избора.  

Такође, због начина доношења Резолуције о Косову у УН, СНС ће од сада бити против свега што власт предложи у Скупштини Србије везано за Косово, јер "они више не могу ништа да учине, они су своје завршили", рекао је Николић на конференцији за новинаре, уз оцену да ће власт тражити подршку парламента за све урађено.

"Било би најморалније да је председник Србије Борис Тадић говорио на Генералној скупштини УН и да је он донео овако лошу вест Србији, јер је он све то и закувао, да не страда сада Вук Јеремић", рекао је Николић и упитао Тадића колико је добра донела Србији његова владавина и колико је коштала његова "шатл дипломатија" које је доживела дебакл.

За понедељак Николић је најавио разговоре са мањим странкама, јер је време да се укрупни српска опозициона сцена, уз оцену да ће за многе бити изненађење о којим је све странкама реч, али је "дошло до тога да мишеви и мачке заједни спавају".

Николић је рекао да не зна шта стоји у усвојеној резолуцији, да је страшно погрешно што о томе не знају ни грађани и да је власт чинила све сама, без консултација са опозицијом и са водећим светским центрима - Бриселом, Москвом и Вашингтоном.

Према његовој оцени, Албанце на Косову нико не може да натера да разговарају са Србијом о статусу, после гласања у УН и одлуке Међународног суда правде, а о другим питањима Београда не треба ни да говори, јер није на Србији да решава питање уређења косовске државе.

Он је, међутим, додао да Србији нема опстанка уколико у разговорима са Европском унијом,не обезбеди бољи живот грађана и поновио да изборе тражи и због Косова, али из због лоше економске и социјалне политике и презадужености.

"Резолуцију која је усвојена у УН нећу и не могу да коментаришем. То је документ који остаје, али који нам није био потребан. Њега су подржале све земље и ја не могу да кажем да не прихватам", казао је Николић и најоштрије замерио Тадићу што је српску резолуцију пожурио да преда у УН, без консултација са ЕУ, САД и Русијом и без озбезбеђене подршке.   

Коштуница: Власт саучесник у формирању државе Косово

Председник Демократске странке Србије (ДСС) Војислав Коштуница оптужио је данас актуелну власт да је "прикривени саучесник у прављењу лажне државе Косово".

Коштуница јеоценио да је власт пристајањем на измењену резолуцију о Косову "нанела велико зло и срамоту" држави.

"Посебно је понижавајуће што су у Генералној скупштини УН многе земље браниле Србију, али нису имале кога да бране јер је сама Србија одустала да брани себе. Више од две године, нарочито од прихватања Еулекса, власт је заправо прикривени саучесник у процесу прављења лажне државе Косово", навео је лидер ДСС и бивши премијер.

Према његовим речима, власт која зарад туђих интереса обмањује сопствени народ је велика несрећа за Србију.

Коштуница је додао да је власт "која је свој циљ да ЕУ нема алтернативу ставила изнад саме Србије бацила земљу у окове успостављања добросуседске сарадње са лажном државом Косово".

"Тиме је Србију ставила у поданички однос и омогућила непрестано уцењивање од ЕУ. После пропагандног насиља о тобожњим великим успесима власти, остаће потпуно опустошена и ојађена Србија. Србија је у историји губила битке на Косову, али никада није изгубила Косово. Ова власт је на путу да уђе у историју као прва и једина која чини све да и стварно изгубимо Косово", навео је Коштуница.

ЛДП: Променити спољну политику и министра

Председник Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић затражио је данас смењивање шефа српске дипломатије Вука Јеремића и навео да Србија мора искористити преговоре са ЕУ на конкретан начин и да промени спољну политику.

"После усвајања резолуције о Косову сматрамо да је изузетно важно дефинисати деловање наше државе на свим нивоима. Морамо искористити преговоре са ЕУ и променити спољну политику", рекао је Јовановић на конференцији за новинаре.

Захтевајући смењивање министра спољних послова, Јовановић је оценио да су Србији потребни представници које ће свет уважавати, рекавши да "није нормално" да председник земље води спољну политику.

На питање зашто не тражи смењивање председника Србије, Јовановић је рекао да се тражи решење, а не сукоб и да није могуће сменити председника "на нормалан начин", те да је најефикасније сменити Вука Јеремића што би била и "врста опомене" за Тадића.

Он је казао и да Тадић, као и бивши премијер Србије Војислав Коштуница и председник Српске напредне странке Томислав Николић сносе део одговорности што је тежина косовског проблема увећана у последњих пет година.

Г17 плус: Резолуција у најбољем интересу Србије

Потпредседница Г17 плус Сузана Грубјешић изјавила је вечерас да је усвајање резолуције о Косову, коју је Генералној скупштини УН поднела Србија уз подршку Европске уније, у најбољем интересу Србије.

"Донета одлука је у најбољем интересу Србије и у потпуности баштини политику европских интеграција уз непризнавање Косова", навела је Грубјешић у писаној изјави.

"Јасно је да је предуслов за успех резолуције била сарадња са партнерима из ЕУ, а Уједињени региони Србије су се од самог почетка залагали за такав начин решавања овог питања", навела је Грубјешић.

СНВ: Тадић и Јеремић криви за пораз политике према Косову

Представници Српског националног већа северног Косова и Метохије оценили су данас да су председник Србије Борис Тадић и министар спољних послова Вук Јеремић најодговорнији за, како су рекли, пораз политике према Косову.

Они су оценили да је усвајање нове резолуције о Косову "још један у низу пораза" српских власти када је реч о Косову.

"Резолуција је усаглашена између Приштине и Брисела и то је резолуција ЕУ и групе земаља, такозване велике петорке", рекао је на конференцији за новинаре председник СНВ Милан Ивановић.

Према његовим речима, српски званичници показали су и да су спремни да попуштају пред ултиматумима и притисцима.

"Одустало се од осуде једностране сецесије Косова и Метохије од Србије, а један од ставова је да ће Европска унија имати главну улогу у разговорима који неће бити о статусу Косова, већ о статусу Срба унутар државе Косово", рекао је Ивановић.

Према његовим речима, косовски Срби нису консултовани око измена резолуције јер се до независног Косова најлакше "долази у мраку и тишини".

Ивановић је најавио да ће представници СНВ-а разговарати са опозиционим лидерима и пријатељима у свету, пре свега са Руском Федерацијом, о даљим корацима како би се заштитила територија и српски народ који живи на Косову и Метохији.

Челници СНВ-а оценили су да шеф српске дипломатије Вук Јеремић сноси одговорност за погрешну политику према Косову, али да је главни кривац председник Србије Борис Тадић који је, по њиховим речима, прекршио Устав и преузео ингеренције Владе у виђењу спољне политике.

Агенције: Усвојена ублажена резолуција о Косову

Светске агенције известиле су синоћ да је Генерална скупштина УН усвојила "ублажену" резолуцију о Косову коју је поднела Србија уз подршку 27 чланица ЕУ и којом се прима на знање оцена Међународног суда правде да је декларација о независности Косова легална.

Асошијетед прес (АП) наводи да је "ублажена резолуција" усвојена акламацијом после двоипочасовне расправе о томе где ће у сали седети представници Косова.

Агенција подсећа и да је у првобитном предлогу резолуције који је поднела Србија писало да "једнострана сецесија није начин за стицање државности и решавње територијалних спорова" што је било неприхватљиво за многе чланице ЕУ и САД које су признале независност Косова.

Под насловом "Србија прихвата разводњену резолуцију УН о Косову" агенција Ројтерс на свом сајту пише да је као уступак Европској унији Београд прихватио текст из којег су изостављени ранији захтеви да се поново покрену разговори о статусу Косова.

"Уместо тога, Србија је пристала на дијалог с Косовом, уз подршку ЕУ, за који необавезујућа резолуција Генералне скупштине каже да има циљ промовисање дијалога", наводи Ројтерс.

Агенција Франс прес јавља да је Генерална скупштина УН усвојила резолуцију Србије и ЕУ о Косову којом се Београд и Приштина позивају на "дијалог" и поздравља спремност ЕУ да олакша дијалог Србије и Косова који ће бити фактор мира, безбедности и стабилност у региону.

АФП додаје да су усвајању резолуције претходили "дуги преговори" због присуства делегације Косова која је на седници била гост Француске, Немачке, Италије, Велике Британије и САД.

Агенција ДПА оценила је да је Генерална скупштина УН дала ЕУ водећу улогу у олакшавању дијалога између Србије и Косова како би се решио њихов спор око суверенитета.

Скупштина УН навела је у резолуцији која је усвојена без гласања, да прима на знање саветодавно мишљење Међународног суда правде у којем се наводи да једнострано проглашење независности Косова 20008. није прекршило ниједан закон, додаје ДПА.

Русија подржала резолуцију јер је прихватљива за Београд

Русија је подржала резолуцију о Косову у Генералној скупштини УН зато што је документ прихватљив за Београд, саопштило је данас Министарство спољних послова Русије.

"Подржавши резолуцију, Руска Федерација је пошла од тога да је садржај документа који су заједнички предложиле Србија и земље Европске уније, прихватљив за Београд", наводи се у саопштењу.

Руско министарство указује да при томе сматра да правна основа одрживог и дугорочног решења за Косово остаје Резолуција 1244 Савета безбедости УН.

"Залажемо се за обнављање дијалога заинтересованих страна са циљем решавања косовског проблема", наводи се у саопштењу и додаје да важну улогу у том процесу наставља да игра Мисија УН на Косову на основу мандата који је добила од Савета безедности УН.

Генерална скупштина УН усвојила је синоћ резолуцију коју су предложиле Србија и ЕУ, након саветодавног мишљења Међународног суда правде о независности Косова.

Хрватска: Резолуција основ за успостављање сарадње

Хрватска изражава уверење да резолуција о Косову представља реалне политичке основе за процес и успостављање механизама сарадње који ће учврстити темеље европске будућности Србије и Косова, саопштило је данас Министарство спољних послова у Загребу.

Поводом усвајања резолуције о Косову синоћ у Генералној скупштини УН, Министарство спољних послова Хрватске истиче да је будућност свих земаља региона у Европској унији најјаснији залог мира, стабилности и просперитета.

"Консензус постигнут око ове резолуције Хрватска држи значајном приликом коју стране у процесу не би смеле да пропусте и уједно их охрабрује да с највећом одговорношћу и озбиљношћу приону дијалогу и сарадњи", наглашено је у саопштењу.

Министарство спољних послова такође наводи да је Хрватска у четвртак у Њујорку гласала за резолуцију о Косову коју су усагласиле Србија и Европска унија. 

Косовски медији: Још једна велика победа Косова

Приштински медији данас опширно информишу о седници Генералне скупштине УН на којој је усвојена резолуција о саветодавном мсиљењу Међународног суда правде коју су усагласиле Европска унија и Србија.

Медији широко информишу о догађајима пре почетка седнице Генералне скупштине и о одбијању захтева Србије да делегација Косова напусти салу где се одржавала седница.

Оцењује се да је останак косовске делегације у сали још једна победа Косова и њених савезника и тежак пораз министра спољних послова Србије Вука Јеремића.

Електронски медији су пренели изјаву министра спољних послова Косова, Скендера Хисенија да је понашање Вука Јеремића било "скандалозно" и да је подсећало на понашање неких земаља у време хладног рата.

Приштински медији су претходно објавили интегрални текст резолуције ЕУ и Србије.

Италија: ЕУ треба да шаље позитивне сигнале Србији и Косову

Италија је данас поздравила усвајање Резолуције о Косову у Генералној скупштини УН истакавши да је сада кључно да Европска унија настави да шаље позитивне сигнале Србији и Косову у циљу њиховог конкретног напретка на путу интеграција.

Како је саопштило италијанско Министарство иностраних послова, усвајање резолуције коју су усагласиле Србија и ЕУ и за коју се министар спољних послова Франко Фратини и сам лично залагао, битан је политички корак који потврђује примарну улогу Европе у стабилизацији Балкана.

Усвајање Резолуције указује још једном на то да је европска перспектива и даље фактор од примарног значаја у превазилажењу регионалних криза у Европи, наводи се у саопштењу и додаје да је стога кључно да ЕУ настави да шаље позитивне сигнале Србији и Косову у циљу конкретног напретка њиховог пута ка интеграцији.

Генерална скупштина УН синоћ је акламацијом усвојила резолуцију коју је поводом оцене Међународног суда правде поднела Србија уз подршку 27 земаља ЕУ. 

Вестервеле: Србија се залаже за сарадњу и ЕУ

Немачки министар иностраних послова Гидо Вестервеле оценио је данас да је заједничка резолуција Србије и Европске уније (ЕУ) о Косову усвојена у УН "јасан сигнал да се Србија залаже за сарадњу и за пут у Европску унију".

У данашњем саопштењу Вестервеле је навео да је "сигуран да ће одлука председника Тадића и српске владе имати ођека у европским главним градовима и да ће јој бити одато признање".

Вестервеле је оценио да је "усвајање резолуције успех европске дипломатије".

"За будућност Косова и Србије је одлучујуће да планирани директни разговори почну у добром и конструктивном духу", наведено је у саопштењу немачког шефа дипломатије.

Вестервеле је додао да "први циљ морају да буду практична побољшања у свакодневном животу људи у обе земље".

Генерална скупштина УН синоћ је акламацијом усвојила резолуцију о Косову коју је поводом оцене Међународног суда правде поднела Србија уз подршку свих 27 чланица ЕУ.

Румунија: Резолуција значајан успех ЕУ и Србије

Румуско министарство спољних послова оценило је данас да једногласно усвајање резолуције о Косову у Генералној скупштини УН представља значајан успех Европске уније и Србије.

Министарство спољних послова оцењује да је усвајање те резолуције "значајан моменат за европску перспективу западног Балкана, за прогрес у складу са ангажманом ЕУ према том региону".

Букурешт у том контексту оцењује да је сада одмах следећи период повољан за "садржајне разговоре на нивоу Европске уније о захтеву Србије за добијање статуса земље кандидата, што Румунија подржава".

Румунија реафирмише свој познати став о "непризнавању државности Косова", како је то стално подвлачила последњих година, наводи се у саопштењу министарства.

У вези са саветодавним мишљењем Међународног суда правде, министарство наводи да је анализа тог суда "ограничена само на констатовању да прокламовање независности није супротно међународном праву, без разматрања правних последица тога, односно легалност формирања једне такозване нове државе или постојања права на сецесију Косова".

Представници Румуније су образлагали свој став о Косову пред Међународним судом правде у Хагу са доказима да је једнострано проглашење независности Косова нелегално. 

(Емпортал)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]