Početna strana > Hronika > Emportal: Reakcije na usvajanje rezolucije o Kosovu u UN
Hronika

Emportal: Reakcije na usvajanje rezolucije o Kosovu u UN

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. septembar 2010.

Predstavnici tri stalne članice Saveta bezbednosti UN pozdravili su poziv na dijalog Beograda i Prištine nakon usvajanja rezolucije o Kosovu koju je Srbija podnela uz podršku Evropske unije.

Ambasadorka SAD u UN Rozmari Dikarlo je u raspravi posle usvajanja rezolucije rekla da su SAD podržale rezoluciju o Kosovu kao odgovor na mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu, istakavši da je rezolucija u skladu sa snažnom podrškom SAD nezavisnosti Kosova.

"Vreme je da Srbija i Kosovo otvore novu fazu u odnosima i budu usmereni ka zajedničkoj budućnosti u EU", rekla je Dikarlova.

Dikarlova je pozdravila ulogu EU u olakšavanju dijaloga dve strane i njihovog napretka ka evropskim integracijama što će garantovati mir, bezbednost i sigurnost na Balkanu i izrazila spremnost SAD da u tome pomognu.

Predstavnik Rusije rekao je da se delegacija te zemlje pridružila konsenzusu oko rezolucije ali i dodao da čvrsto veruje da Rezolucija 1244 u potpunosti ostaje na snazi i da je i dalje obavezujuća za sve kao međunarodna osnova za rešavanje kosovskog problema.

"Rešavanje pitanja Kosova ostaje na Savetu bezbednosti UN", rekao je on i dodao da važnu ulogu u ovom procesu ima Misija UN na Kosovu.

Ruski predstavnik u UN se takođe založio za dijalog dve strane.

Kineski predstavnik je rekao da je njegova zemlja oduvek smatrala da je poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta osnova međunarodnog prava i da to moraju svi da poštuju.

"Mišljenje MSP ne treba da spreči strane da kroz dijalog pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje", rekao je on.

Dačić: Nije idealno, ali jedino moguće

Zamenik premijera Srbije Ivica Dačić rekao je danas da rezolucija o Kosovu koja je usvojena u UN "nije idealna", ali da je u ovom trenutku bila jedina realno moguća za većinu članica UN.

Za Srbiju je najbitnije da se rezolucijom ukazalo na to da pitanje Kosova nije do kraja rešeno i da će se pregovori nastaviti, rekao je Dačić novinarima u Palati Srbija.

Prema njegovim rečima, rezolucija koju su Generalnoj skupštini UN podneli Srbija i zemlje EU je stvar kompromisa i prihvatanja trenutne realnosti.

"Međunarodna politika nije spisak lepih želja, nego prihvatanje realnosti", rekao je Dačić nakon potpisivanja sporazuma srpskih ministarstava unutrašnjih poslova, pravde i finansija o osnivanju zajedničkog tela za unapređenje međunarodne saradnje.

Dačić je dodao da su pored tog kompromisnog rešenja postojale još dve mogućnosti - da Srbija ide do kraja sa prethodnim predlogom rezolucije, ili da se usvoji predlog neke druge rezolucije kojim bi se podržala nezavisnost Kosova.

Dačić je rekao da "apsultno ne podržava" zahtev opozicije za smenjivanje ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića. "Ne mislim da je to uopšte tema. Što se mene tiče i Socijalističke partije Srbije, mi ne mislimo da je politika koju je vodilo Ministarstvo spoljnih poslova bila ta koja je izazvala neke negativne reakcije međunarodne zajednice", rekao je Dačić.

Nikolić: Izbori, a ne smena Jeremića

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić izrazio je danas ogorčenost zbog pogrešne diplomatske politike Srbije, ali je istakao da zbog toga neće tražiti smenu ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, već raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.  

Takođe, zbog načina donošenja Rezolucije o Kosovu u UN, SNS će od sada biti protiv svega što vlast predloži u Skupštini Srbije vezano za Kosovo, jer "oni više ne mogu ništa da učine, oni su svoje završili", rekao je Nikolić na konferenciji za novinare, uz ocenu da će vlast tražiti podršku parlamenta za sve urađeno.

"Bilo bi najmoralnije da je predsednik Srbije Boris Tadić govorio na Generalnoj skupštini UN i da je on doneo ovako lošu vest Srbiji, jer je on sve to i zakuvao, da ne strada sada Vuk Jeremić", rekao je Nikolić i upitao Tadića koliko je dobra donela Srbiji njegova vladavina i koliko je koštala njegova "šatl diplomatija" koje je doživela debakl.

Za ponedeljak Nikolić je najavio razgovore sa manjim strankama, jer je vreme da se ukrupni srpska opoziciona scena, uz ocenu da će za mnoge biti iznenađenje o kojim je sve strankama reč, ali je "došlo do toga da miševi i mačke zajedni spavaju".

Nikolić je rekao da ne zna šta stoji u usvojenoj rezoluciji, da je strašno pogrešno što o tome ne znaju ni građani i da je vlast činila sve sama, bez konsultacija sa opozicijom i sa vodećim svetskim centrima - Briselom, Moskvom i Vašingtonom.

Prema njegovoj oceni, Albance na Kosovu niko ne može da natera da razgovaraju sa Srbijom o statusu, posle glasanja u UN i odluke Međunarodnog suda pravde, a o drugim pitanjima Beograda ne treba ni da govori, jer nije na Srbiji da rešava pitanje uređenja kosovske države.

On je, međutim, dodao da Srbiji nema opstanka ukoliko u razgovorima sa Evropskom unijom,ne obezbedi bolji život građana i ponovio da izbore traži i zbog Kosova, ali iz zbog loše ekonomske i socijalne politike i prezaduženosti.

"Rezoluciju koja je usvojena u UN neću i ne mogu da komentarišem. To je dokument koji ostaje, ali koji nam nije bio potreban. Njega su podržale sve zemlje i ja ne mogu da kažem da ne prihvatam", kazao je Nikolić i najoštrije zamerio Tadiću što je srpsku rezoluciju požurio da preda u UN, bez konsultacija sa EU, SAD i Rusijom i bez ozbezbeđene podrške.   

Koštunica: Vlast saučesnik u formiranju države Kosovo

Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica optužio je danas aktuelnu vlast da je "prikriveni saučesnik u pravljenju lažne države Kosovo".

Koštunica jeocenio da je vlast pristajanjem na izmenjenu rezoluciju o Kosovu "nanela veliko zlo i sramotu" državi.

"Posebno je ponižavajuće što su u Generalnoj skupštini UN mnoge zemlje branile Srbiju, ali nisu imale koga da brane jer je sama Srbija odustala da brani sebe. Više od dve godine, naročito od prihvatanja Euleksa, vlast je zapravo prikriveni saučesnik u procesu pravljenja lažne države Kosovo", naveo je lider DSS i bivši premijer.

Prema njegovim rečima, vlast koja zarad tuđih interesa obmanjuje sopstveni narod je velika nesreća za Srbiju.

Koštunica je dodao da je vlast "koja je svoj cilj da EU nema alternativu stavila iznad same Srbije bacila zemlju u okove uspostavljanja dobrosusedske saradnje sa lažnom državom Kosovo".

"Time je Srbiju stavila u podanički odnos i omogućila neprestano ucenjivanje od EU. Posle propagandnog nasilja o tobožnjim velikim uspesima vlasti, ostaće potpuno opustošena i ojađena Srbija. Srbija je u istoriji gubila bitke na Kosovu, ali nikada nije izgubila Kosovo. Ova vlast je na putu da uđe u istoriju kao prva i jedina koja čini sve da i stvarno izgubimo Kosovo", naveo je Koštunica.

LDP: Promeniti spoljnu politiku i ministra

Predsednik Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović zatražio je danas smenjivanje šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića i naveo da Srbija mora iskoristiti pregovore sa EU na konkretan način i da promeni spoljnu politiku.

"Posle usvajanja rezolucije o Kosovu smatramo da je izuzetno važno definisati delovanje naše države na svim nivoima. Moramo iskoristiti pregovore sa EU i promeniti spoljnu politiku", rekao je Jovanović na konferenciji za novinare.

Zahtevajući smenjivanje ministra spoljnih poslova, Jovanović je ocenio da su Srbiji potrebni predstavnici koje će svet uvažavati, rekavši da "nije normalno" da predsednik zemlje vodi spoljnu politiku.

Na pitanje zašto ne traži smenjivanje predsednika Srbije, Jovanović je rekao da se traži rešenje, a ne sukob i da nije moguće smeniti predsednika "na normalan način", te da je najefikasnije smeniti Vuka Jeremića što bi bila i "vrsta opomene" za Tadića.

On je kazao i da Tadić, kao i bivši premijer Srbije Vojislav Koštunica i predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić snose deo odgovornosti što je težina kosovskog problema uvećana u poslednjih pet godina.

G17 plus: Rezolucija u najboljem interesu Srbije

Potpredsednica G17 plus Suzana Grubješić izjavila je večeras da je usvajanje rezolucije o Kosovu, koju je Generalnoj skupštini UN podnela Srbija uz podršku Evropske unije, u najboljem interesu Srbije.

"Doneta odluka je u najboljem interesu Srbije i u potpunosti baštini politiku evropskih integracija uz nepriznavanje Kosova", navela je Grubješić u pisanoj izjavi.

"Jasno je da je preduslov za uspeh rezolucije bila saradnja sa partnerima iz EU, a Ujedinjeni regioni Srbije su se od samog početka zalagali za takav način rešavanja ovog pitanja", navela je Grubješić.

SNV: Tadić i Jeremić krivi za poraz politike prema Kosovu

Predstavnici Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova i Metohije ocenili su danas da su predsednik Srbije Boris Tadić i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić najodgovorniji za, kako su rekli, poraz politike prema Kosovu.

Oni su ocenili da je usvajanje nove rezolucije o Kosovu "još jedan u nizu poraza" srpskih vlasti kada je reč o Kosovu.

"Rezolucija je usaglašena između Prištine i Brisela i to je rezolucija EU i grupe zemalja, takozvane velike petorke", rekao je na konferenciji za novinare predsednik SNV Milan Ivanović.

Prema njegovim rečima, srpski zvaničnici pokazali su i da su spremni da popuštaju pred ultimatumima i pritiscima.

"Odustalo se od osude jednostrane secesije Kosova i Metohije od Srbije, a jedan od stavova je da će Evropska unija imati glavnu ulogu u razgovorima koji neće biti o statusu Kosova, već o statusu Srba unutar države Kosovo", rekao je Ivanović.

Prema njegovim rečima, kosovski Srbi nisu konsultovani oko izmena rezolucije jer se do nezavisnog Kosova najlakše "dolazi u mraku i tišini".

Ivanović je najavio da će predstavnici SNV-a razgovarati sa opozicionim liderima i prijateljima u svetu, pre svega sa Ruskom Federacijom, o daljim koracima kako bi se zaštitila teritorija i srpski narod koji živi na Kosovu i Metohiji.

Čelnici SNV-a ocenili su da šef srpske diplomatije Vuk Jeremić snosi odgovornost za pogrešnu politiku prema Kosovu, ali da je glavni krivac predsednik Srbije Boris Tadić koji je, po njihovim rečima, prekršio Ustav i preuzeo ingerencije Vlade u viđenju spoljne politike.

Agencije: Usvojena ublažena rezolucija o Kosovu

Svetske agencije izvestile su sinoć da je Generalna skupština UN usvojila "ublaženu" rezoluciju o Kosovu koju je podnela Srbija uz podršku 27 članica EU i kojom se prima na znanje ocena Međunarodnog suda pravde da je deklaracija o nezavisnosti Kosova legalna.

Asošijeted pres (AP) navodi da je "ublažena rezolucija" usvojena aklamacijom posle dvoipočasovne rasprave o tome gde će u sali sedeti predstavnici Kosova.

Agencija podseća i da je u prvobitnom predlogu rezolucije koji je podnela Srbija pisalo da "jednostrana secesija nije način za sticanje državnosti i rešavnje teritorijalnih sporova" što je bilo neprihvatljivo za mnoge članice EU i SAD koje su priznale nezavisnost Kosova.

Pod naslovom "Srbija prihvata razvodnjenu rezoluciju UN o Kosovu" agencija Rojters na svom sajtu piše da je kao ustupak Evropskoj uniji Beograd prihvatio tekst iz kojeg su izostavljeni raniji zahtevi da se ponovo pokrenu razgovori o statusu Kosova.

"Umesto toga, Srbija je pristala na dijalog s Kosovom, uz podršku EU, za koji neobavezujuća rezolucija Generalne skupštine kaže da ima cilj promovisanje dijaloga", navodi Rojters.

Agencija Frans pres javlja da je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju Srbije i EU o Kosovu kojom se Beograd i Priština pozivaju na "dijalog" i pozdravlja spremnost EU da olakša dijalog Srbije i Kosova koji će biti faktor mira, bezbednosti i stabilnost u regionu.

AFP dodaje da su usvajanju rezolucije prethodili "dugi pregovori" zbog prisustva delegacije Kosova koja je na sednici bila gost Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije i SAD.

Agencija DPA ocenila je da je Generalna skupština UN dala EU vodeću ulogu u olakšavanju dijaloga između Srbije i Kosova kako bi se rešio njihov spor oko suvereniteta.

Skupština UN navela je u rezoluciji koja je usvojena bez glasanja, da prima na znanje savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u kojem se navodi da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova 20008. nije prekršilo nijedan zakon, dodaje DPA.

Rusija podržala rezoluciju jer je prihvatljiva za Beograd

Rusija je podržala rezoluciju o Kosovu u Generalnoj skupštini UN zato što je dokument prihvatljiv za Beograd, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.

"Podržavši rezoluciju, Ruska Federacija je pošla od toga da je sadržaj dokumenta koji su zajednički predložile Srbija i zemlje Evropske unije, prihvatljiv za Beograd", navodi se u saopštenju.

Rusko ministarstvo ukazuje da pri tome smatra da pravna osnova održivog i dugoročnog rešenja za Kosovo ostaje Rezolucija 1244 Saveta bezbedosti UN.

"Zalažemo se za obnavljanje dijaloga zainteresovanih strana sa ciljem rešavanja kosovskog problema", navodi se u saopštenju i dodaje da važnu ulogu u tom procesu nastavlja da igra Misija UN na Kosovu na osnovu mandata koji je dobila od Saveta bezednosti UN.

Generalna skupština UN usvojila je sinoć rezoluciju koju su predložile Srbija i EU, nakon savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova.

Hrvatska: Rezolucija osnov za uspostavljanje saradnje

Hrvatska izražava uverenje da rezolucija o Kosovu predstavlja realne političke osnove za proces i uspostavljanje mehanizama saradnje koji će učvrstiti temelje evropske budućnosti Srbije i Kosova, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova u Zagrebu.

Povodom usvajanja rezolucije o Kosovu sinoć u Generalnoj skupštini UN, Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske ističe da je budućnost svih zemalja regiona u Evropskoj uniji najjasniji zalog mira, stabilnosti i prosperiteta.

"Konsenzus postignut oko ove rezolucije Hrvatska drži značajnom prilikom koju strane u procesu ne bi smele da propuste i ujedno ih ohrabruje da s najvećom odgovornošću i ozbiljnošću prionu dijalogu i saradnji", naglašeno je u saopštenju.

Ministarstvo spoljnih poslova takođe navodi da je Hrvatska u četvrtak u Njujorku glasala za rezoluciju o Kosovu koju su usaglasile Srbija i Evropska unija. 

Kosovski mediji: Još jedna velika pobeda Kosova

Prištinski mediji danas opširno informišu o sednici Generalne skupštine UN na kojoj je usvojena rezolucija o savetodavnom msiljenju Međunarodnog suda pravde koju su usaglasile Evropska unija i Srbija.

Mediji široko informišu o događajima pre početka sednice Generalne skupštine i o odbijanju zahteva Srbije da delegacija Kosova napusti salu gde se održavala sednica.

Ocenjuje se da je ostanak kosovske delegacije u sali još jedna pobeda Kosova i njenih saveznika i težak poraz ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića.

Elektronski mediji su preneli izjavu ministra spoljnih poslova Kosova, Skendera Hisenija da je ponašanje Vuka Jeremića bilo "skandalozno" i da je podsećalo na ponašanje nekih zemalja u vreme hladnog rata.

Prištinski mediji su prethodno objavili integralni tekst rezolucije EU i Srbije.

Italija: EU treba da šalje pozitivne signale Srbiji i Kosovu

Italija je danas pozdravila usvajanje Rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN istakavši da je sada ključno da Evropska unija nastavi da šalje pozitivne signale Srbiji i Kosovu u cilju njihovog konkretnog napretka na putu integracija.

Kako je saopštilo italijansko Ministarstvo inostranih poslova, usvajanje rezolucije koju su usaglasile Srbija i EU i za koju se ministar spoljnih poslova Franko Fratini i sam lično zalagao, bitan je politički korak koji potvrđuje primarnu ulogu Evrope u stabilizaciji Balkana.

Usvajanje Rezolucije ukazuje još jednom na to da je evropska perspektiva i dalje faktor od primarnog značaja u prevazilaženju regionalnih kriza u Evropi, navodi se u saopštenju i dodaje da je stoga ključno da EU nastavi da šalje pozitivne signale Srbiji i Kosovu u cilju konkretnog napretka njihovog puta ka integraciji.

Generalna skupština UN sinoć je aklamacijom usvojila rezoluciju koju je povodom ocene Međunarodnog suda pravde podnela Srbija uz podršku 27 zemalja EU. 

Vestervele: Srbija se zalaže za saradnju i EU

Nemački ministar inostranih poslova Gido Vestervele ocenio je danas da je zajednička rezolucija Srbije i Evropske unije (EU) o Kosovu usvojena u UN "jasan signal da se Srbija zalaže za saradnju i za put u Evropsku uniju".

U današnjem saopštenju Vestervele je naveo da je "siguran da će odluka predsednika Tadića i srpske vlade imati ođeka u evropskim glavnim gradovima i da će joj biti odato priznanje".

Vestervele je ocenio da je "usvajanje rezolucije uspeh evropske diplomatije".

"Za budućnost Kosova i Srbije je odlučujuće da planirani direktni razgovori počnu u dobrom i konstruktivnom duhu", navedeno je u saopštenju nemačkog šefa diplomatije.

Vestervele je dodao da "prvi cilj moraju da budu praktična poboljšanja u svakodnevnom životu ljudi u obe zemlje".

Generalna skupština UN sinoć je aklamacijom usvojila rezoluciju o Kosovu koju je povodom ocene Međunarodnog suda pravde podnela Srbija uz podršku svih 27 članica EU.

Rumunija: Rezolucija značajan uspeh EU i Srbije

Rumusko ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je danas da jednoglasno usvajanje rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN predstavlja značajan uspeh Evropske unije i Srbije.

Ministarstvo spoljnih poslova ocenjuje da je usvajanje te rezolucije "značajan momenat za evropsku perspektivu zapadnog Balkana, za progres u skladu sa angažmanom EU prema tom regionu".

Bukurešt u tom kontekstu ocenjuje da je sada odmah sledeći period povoljan za "sadržajne razgovore na nivou Evropske unije o zahtevu Srbije za dobijanje statusa zemlje kandidata, što Rumunija podržava".

Rumunija reafirmiše svoj poznati stav o "nepriznavanju državnosti Kosova", kako je to stalno podvlačila poslednjih godina, navodi se u saopštenju ministarstva.

U vezi sa savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde, ministarstvo navodi da je analiza tog suda "ograničena samo na konstatovanju da proklamovanje nezavisnosti nije suprotno međunarodnom pravu, bez razmatranja pravnih posledica toga, odnosno legalnost formiranja jedne takozvane nove države ili postojanja prava na secesiju Kosova".

Predstavnici Rumunije su obrazlagali svoj stav o Kosovu pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu sa dokazima da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova nelegalno. 

(Emportal)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner