четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емил Влајки: Мировним маршом против окупације
Хроника

Емил Влајки: Мировним маршом против окупације

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. октобар 2011.

Потпредседник Републике Српске из реда хрватског народа Емил Влајки тврди да Срби на северу Косова имају шансе за опстанак само ако упуте апел народу у Србији да дође и да им помогне и ако се њихова браћа одазову том позиву у великом броју.

- Кад би неколико десетина хиљада људи из Србије прешло административну границу и притекло у помоћ, трупе НАТО-а би два пута размислиле пре него што повуку следећи потез - каже у интервјуу за "Вести" Емил Влајки који је у уторак и среду посетио Србе на северу Косова.

Мислите да је то решење?

- Ти људи тамо немају шансе. Опкољени су са свих страна и немају оружје. А видели смо од Вијетнама, преко Авганистана до Југославије да НАТО може да убија и бомбардује без икаквог разлога и да их се жртве уопште не тичу. Они су без скрупула и они ће их средити. То сам и рекао на седници скупштине четири општине, да они сами не могу и да ће бити уништени. Остаје им могућност да упуте апел народу у Србију, пошто се он политичарима не може упутити, и да кажу да им је тај народ потребан јер их једино он може спасти. Рекао сам им да позову људе да мирољубиво пређу границу па ако окупационе трупе желе да побију 10.000-20.000 људи, нека то ураде.

Много реакција изазвала је Ваша посета Космету. Који су мотиви за тај потез?

- Ја сам потпредседник једне државе из реда хрватског народа. Ако сам из реда хрватског народа, то је само моје национално обележје, али остајем потпредседник ове државе и моја је функција да помогнем да се на један глобалан начин постигне мир међу народима у региону. У том својству се залажем за права хрватског народа, али сматрам и да се према Србима наставља неправда која траје 20 година. То значи да их се демонизује, да им се одузима територија и да их се морално и политички деградира. Као што се активно борим за права Хрвата, нема разлога да то исто не радим и за Србе где год се налазе.

Какву сте ситуацију затекли на Космету?

- Тај народ је поштен и осећајан и одлучио је да до краја одржи своје достојанство. Тај народ против кога су сви, и политичке елите београдске, и Албанци, и НАТО трупе, свему се томе опире и за мене су задивљујући пример за читаво човечанство. С друге стране, отужно је гледати тај хуманистички запад који се кити људским слободама како гуши и уништава један народ.

Да ли стичете утисак да је народу и политичарима у РС више стало до Косова него што је то случај Србији?

- Не знам, нисам правио анкете, и то не могу казати, али могу рећи које је расположење на Космету. Кад сам дошао, пар хиљада људи ме је дочекало и то је било дирљиво, сви су пљескали, хватали ме за рамена. Међу њима преовладава мишљење да је Милорад Додик на челу Србије, да се ово никад не би догодило. Према томе, они су изузетно позитивно расположени и неки људи су ми рекли да, ако буду морали да беже, да ће бежати у РС, а не у Србију.

Како ће бити решено тзв. косовско питање?

- Све док постоји завада међу Србима, то питање ће се решавати на начин који су пројектовали они који су основали такозвану Републику Косово. Политичке елите које предводе српски народ, желе да се реше тог баласта који се зове Косово јер за њих је Косово камен око врата. Једино народ ту може нешто да уради и када би се нашао неки политички лидер који би повео народ коме је доста и НАТО-а и његових злочина, они би се побунили и помогли би својој браћи на Косову. Овако нема решења. Косово ће читаво да буде албанско.

Границе на Балкану још нису фиксиране

Да ли је опасно поредити Српску и Косово?

- Границе на Балкану још нису фиксиране и ми не знамо шта они који су то пројектовали намеравају. Ми не знамо шта они још хоће. По мом мишљењу, они хоће да разбију РС на два дела. То сам јавно објавио пре неколико седмица. Даћу вам један пример који често цитирам. Позивни број за Србију је 381, за Црну Гору 382, 383 и 384 су били слободни, 385 је Хрватска, 386 је Словенија, а 387 је БиХ, Кад су направили Косово, дали су им број 383. Питање је за кога је 384. Тај број се не чува бадава, нити се Брчко бадава не чува у том нејасном статусу.

На северу као у варшавском гету

Има један додатни лични мотив због кога сам посетио и подржао Србе на северу. Ја сам по мајци Јеврејин, по оцу Хрват, и знам неке ствари о страдањима Јевреја у Другом светском рату. Кад је почело опкољавање Срба на Косову од стране Албанаца и НАТО окупационих трупа, некако ме је то подсетило на побуну Јевреја 1944. у Варшавском гету. Тај устанак брутално су угушили Немци. Све су их побили. Мене је Косовска Митровица и те четири опшине подсетило на то што се догађало у Варшави - каже Влајки. 

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер