петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емануел Макрон: Нећу дозволити ниједној земљи да нас храни сепаратизмом
Хроника

Емануел Макрон: Нећу дозволити ниједној земљи да нас храни сепаратизмом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. фебруар 2020.

 ПАРИЗ - Француски председник Емануел Макрон изјавио је да ће обуздати праксу других земаља да шаљу имаме и учитеље у Француску, како би зауставио оно што је назвао "сепаратизмом".

Он је у тренутку кад до локалних избора има још мање од месец дана рекао да ће постепено окончати систем по којем Алжир, Мароко и Турска шаљу имаме у Француску да проповедају у џамијама и додао да је о томе постигао споразум са тим земљама, осим Турске.

"Нећу дозволити ниједној земљи да нас храни сепаратизмом", поручио је јуче Макрон на конференцији за новинаре у граду Милуз на истоку земље.

Он је рекао да је завршетак исламског конзуларног система изузетно важан како би се зауставио страни утицај и како би се обезбедило да свако поштује законе републике, преноси Ројтерс.

Указао је на то да се у Француску сваке године упућује 300 имама и најавио да ће они који стигну ове године бити последњи који су дошли у толиком броју.

Рекао је да је његова влада затражила од институције која представља ислам у Француској да пронађе могућност да се имами обучавају на француској територији, да обезбеди да они говоре француски и да не шире исламистичке идеје.

Макорон, који је стално на удару критика лидера крајње деснице Марин Ле Пен по питању интеграције француских муслимана, додао је да ће зауставити и праксу да француским ученицима предају наставници које плаћају стране владе.

Француски председник се до сада није бавио питањима у вези са муслиманском заједницом у Француској, која је највећа у Европи, већ се фокусирао на економска питања.

Француска је протеклих година више пута била на мети напада исламских сепаратиста.

У новембру 2015. године у координисаном нападу у позоришту Батаклан и другим местима у Паризу погинуло је 130 људи, што је био најсмртоноснији напад у Француској од Другог светског рата.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер