четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Елен Голдштајн: Светска банка ће помагати све док Србија задржи замајац реформи
Хроника

Елен Голдштајн: Светска банка ће помагати све док Србија задржи замајац реформи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2015.

Директорка Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдштајн рекла је за РТС да су почетни напори на реформама дали резултат. Све док се задржи замајац реформи и док та посвећеност постоји Србија има одличан ниво финансијске и техничке подршке Светске банке како би се обезбедило да импелментација реформи доведе до позитивних резултата, нагласила је Голдштајн.

Светска банка је укључена и у реформе јавних предузећа и рационализацију броја запослених у државној управи. О томе, али и о напретку Србије на листи услова пословања, директорка Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдштајн разговарала је јуче са премијером Александром Вучићем.

Гостујући у Дневнику РТС-а, Елен Голдштајн, директорка Светске банке за Југоисточну Европу рекла је да Светска банка изузетно блиско сарађује са ММФ-ом и са Владом у дефинисању макроекономских оквира и фискланог оквира на средњи рок.

"Оно што можемо да закључимо из управо обављене контроле је да су почетни напори на реформама сада дали резултат. То доприноси тржишном преокрету у перцепцији озбиљности Србије у спровођењу реформи у модернизацији економије и државне управе", каже Голдштајн.

Према њеним речимна, то је веома позитиван догађај за све српске грађане, али постоји потреба да се продуби имеплементација у неким кључним и осетљивим областима.

"Све док се задржи замајац реформи и док та посвећеност постоји, ви имате одличан ниво финансијске и техничке подршке Светске банке како би се обезбедило да импелментација реформи доведе до позитивних резултата", истакла је Голдштајн.

Говорећи о реформама јавним предузећима, рекла је да су државна предузећа једно питање које се мора решити у Србији.

"У Србији имамо на стотине државних предузећа која заиста и не спадају у јавни сектор јер не производе пуно и велика су оптерећења за буџет - одвлаче средства од неких висококвалитетних услуга као шти су здравство и образовање. То је проблем који се мора решити и потребно је средства упумпати у приватни сектор где ће се боље искористити", каже Голдштајн.

Према њеним речима, различите су врсте државних предузећа као што су трговинска, комерцијална предузећа где се лакши случајеви. Она нису економски рентабилна и морају ићи под ликвидацију или постоји потенцијал да се приватизују и пређу у приватни сектор где могу ефикасније да послују.

"Оно што је већи проблем су комунална предузећа, јавна предузећа попут ЕПС-а, "Србијагаса", Железнице - ту постоје легитимни разлози да остану у државној својини, али врло често не пружају рентабилне и квалитетне услуге и ту је Светска банка сарађивала са Владом за сва државна предузећа у протеклих неколико година како бисмо направили стратегију да решимо питања свих тих предузећа", рекла је Голдштајн.

Како каже, нека предузећа ће бити ликвидирана, друга ће бити приватизована, а треба се фокусирати на ефикасност.

До краја месеца очекује се анализа Светске банке о 100 институција о броју запсолених.

"Део процеса приступања је да кренете са модернизацијом државне управе. То  није толико питање смањења величине државне управе да имате добар осећај да процените где су вам капацитети који су вам потребни, где се морају изградити и понекад где су капацитети непотребни", објаснила је Голдштајн.

Светска банка ради функционалну контролу 100 државних субјектата и дубоку контролу важних псолодаваца у здравству и образовању да би установили где су потребни већи капацитети а где неке корекције и неке надоградње.

"До краја септембра очекујемо да ћемо бити у стању да дамо некек конкретне препоруке у октобру", рекла је Голдштајн.

Рекла је да је Балкан је у свакој мери коинкурентности испод стандарда ЕУ и обично је негде у средини, а то значи има пуно посла да се уради да би Блакан био конкурентнији.

"Област на којима радимо у Србији тичу се смањења бирократских процеса издавања грађевиснких дозвола и покушавимо да поједноставимо поступак плаћања пореза предузећа", рекла је Голдштајн.

"Било је напретка и биће га али има пуно посла", закључила је Елен Голдштајн.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер