Хроника

Експерти УН за људска права изразили су озбиљну забринутост због сумњи на кријумчарење и принудног рада вијетнамских радника у Србији

Штампа
петак, 21. јануар 2022.

Експерти Уједињених нација за људска права су изразили озбиљну забринутост због наводног принудног рада групе од око 400 вијетнамских радника миграната, за које се наводи да су жртве трговине људима у Србији.

Према добијеним информацијама, осам компанија, укључујући вијетнамске агенције за запошљавање и кинеске грађевинске компаније регистроване у Србији, наводно је умешано у озбиљна кршења људских права вијетнамских радника миграната.

„Дубоко смо забринути да су ови радници мигранти можда били жртве трговине људима у сврху принудног рада и да живе и раде у ужасним условима у Србији, уз озбиљну опасност по своје животе и здравље“, наводи се у саопштењу за јавност.

Додали су да су веома забринути и због навода да организацијама цивилног друштва није дозвољен приступ локацијама на којима су радници смештени ради пружања помоћи.

"Партнерство и сарадња са цивилним друштвом, укључујући синдикате, невладине организације и браниоце људских права, од суштинског су значаја за осигурање заштите жртава трговине људима", пише у саопштењу.

Експерти УН су позвали владе Србије, Вијетнама и Кине да обезбеде да предузећа која се налазе на њиховој територији или послују под њиховом јурисдикцијом поштују људска права свих радника.

"Ово укључује не само предузећа која се ослањају на мигрантску радну снагу, већ и агенције за запошљавање", рекли су они.

Такође су истакли обавезе предузећа да полажу дужну пажњу како би осигурали да права свих радника буду заштићена, без дискриминације, уважавајући посебне потребе и права радника миграната.

Експерти су упутили писма на адресе осам предузећа која су умешана у озбиљне оптужбе за људска права у вези са овим случајем, подсећајући на њихове обавезе дужне пажње према "Водећим принципима УН о пословању и људским правима".

У саопштењу се наводи да су експерти УН у контакту и са српским, вијетнамским и кинеским властима.

Експерти који су потписали саопштење су специјални известилац за трговину људима, посебно женама и децом Сиобхан Мулали, специјални известилац за савремене облике ропства, укључујући његове узроке и последице Томоиа Обоката, специјални известилац за људска права миграната Фелипе Гонзалез Моралес, председавајућа Елзбиета Карска, заменик председавајућег Гиту Муигаи, као и чланови Радне групе о питању људских права и транснационалних корпорација и других пословних предузећа Суриа Дева, Фернанда Хопенхајм, Анита Рамасастри.

Специјални известиоци су део онога што је познато као специјалне процедуре Савета за људска права УН.

Специјалне процедуре су највеће тело независних експерата у систему УН за људска права.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]