петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Економисти: Забрињава ниска вредност динара
Хроника

Економисти: Забрињава ниска вредност динара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. мај 2010.

Зашто динар пада и колика ће бити инфлација до краја године-теме су о којима се расправљало приликом данашњег редовног мајског извештаја Народне банке о инфлацији.

Међугодишња инфлација у јуну месецу треба да буде око 3,6 одсто, најавио је данас вицегувернер Народне банке Србије Бојан Марковић. На представљању мајског извештаја о инфлацији, Марковић је истакао да су кључни ризици за остварење пројектоване инфлације премија ризика, која зависи од регионалних кретања и преговора са ММФ-ом, као и преносни ефекат девизног курса на цене:

"Инфлациони циљ НБС за крај 2010-те године износи шест процената, а дозвољено одступање је плус-минус два процента. Инфлациони циљ за крај 2011-те године износи 4,5 одсто уз дозвољено одступање од 1,5 процената. Ми очекујемо да крајем ове и почетком наредне године инфлација буде пет процената."

С обзиром да евро од јутрос вреди 101 динар, што је историјски најнижа вредност српске валуте од увођења евра, вицегувернер је оценио да су притисци на слабљење динара, последњих дана, последица регионалних кретања на финансијским тржиштима, због чега су у већој мери ослабиле и друге валуте у региону.

Како сматра економиста Ђорђе Ђукић, збивања у региону нису једини разлог пада динара, а да кретање курса треба да нас забрине:

"Мислим да је неминовно да дође до депресијације динара имајући у виду чињеницу да смо слабо конкурентна привреда, да нема јасних сигнала да ће држава озбиљно редуковати јавну потрошњу и да се погоршавају услови на светском тржишту. Пре свега мислим на кризу евра и растуће дугове држава који ће утицати на скок каматних стопа у свету, што у крајњој линији за нашу земљу значи мању могућност извоза, који је истина растао у овој години."

Како је оценио вицегувернер Бојан Марковић даље кретање курса динара према евру зависиће од наставка наведених регионалних кретања, али и од успеха преговора са Међународним монетарним фондом, који ће утицати на премију ризика.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер