четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Екатарина Ентина: Избор Ане Брнабић није лоша варијанта за Русију
Хроника

Екатарина Ентина: Избор Ане Брнабић није лоша варијанта за Русију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. јун 2017.

 Екатарина Ентина, професорка Високе школе економије Националног истраживачког универзитета у Москви, изјавила је у Новом дану да уколико Ана Брнабић постане премијерка нема разлога за бригу кад је реч о односима Русије и Србије.

 "Ана Брнабић није лоша варијанта за Србију, али ни за Русију. Она одговара Бриселу, али мислим да истовремено нема своју политичку тежину и да је човек председника Вучића, а Вучић је апсолутно добра фигура за Русију", сматра она.

Очекује да ће Ивица Дачић остати на позицији министра иностраних послова и истиче његове пријатељске односе са руским колегом Сергејом Лавровим.

"Очекивано за Русију, то је нека врста баланса. Али морамо да гледамо то са позиције државних интереса и избор Дачића не значи да ће Србија у једном тренутку водити проруску политику. То је нелогично с обзиром на спољну политику Србије у последњих 20 година", сматра она.

Ентина сматра да Русија нема "своје" политичаре у Србији.

"Верујем да су политичари пре свега српски и раде у интересу Србије. Наравно, има оних који се залажу за сарадњу са Русијом, попут Дачића", објашњава Ентина.

Однос Србије и Русије Ентина види као партнерски односно као прагматичну сарадњу јер, како каже, Русија не тера Србију ни на шта у политичком смислу.

Ентина каже да једино што може да одмакне Србију од пута ка Европској унији је одсуство перспективе чланства, а с друге стране постојање "несумњиве и привлачне алтернативе".

" А алтернативе, до сада, још нема. Али последњих година овде су се појавали други међународни играчи, попут Кине, Арапа, Турске и други. Русија гледа нормално на то. Србија је део Европе у сваком смислу, географском и економском", каже она.

Главни интерес Русије у Србији је да не изгуби своје позиције које је досад имала, да остане традиционални партнер Србији.

На питање о Руском хуманитарном центру у Нишу и тврдњама да је у ствари реч о шпијунском центру, Ентина каже да на то гледа као на део геополитичке игре и текуће геополитичке конфротације.

"То је само пропаганда. Ако ћемо да се шалимо, шпијунски центар се тако не прави", закључује Ентина.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер