четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕК: Србија остварила умерен напредак, део извештаја који се односи на права ЛГБТ популације чека на „Параду поноса“
Хроника

ЕК: Србија остварила умерен напредак, део извештаја који се односи на права ЛГБТ популације чека на „Параду поноса“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. септембар 2014.

БРИСЕЛ - Годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије констатује значајан или умерен напредак у већини области важних за процес европских интеграција, а критике се односе на људска права, пре свега ЛГБТ популације, и темпо реформи, сазнаје Танјуг.

Извештај, који ће званично бити представљен 8. октобра, генерално је позитиван, кажу Танјугови дипломатски извори у Бриселу.

Уз ограду да је финална дорада извештаја још у току, извор који је имао увид у нацрт извештаја, наводи да се Србија похваљује због привржености процесу нормализације односа Београда и Приштине, мада се констатује да се касни у спровођењу неких делова Бриселшког споразума.

Део извештаја који се односи на права ЛГБТ популације још није завршен, а чека се да се види да ли ће Парада поноса у Београду, заказана за 28. септембар, ове године коначно бити одржана.

"Уколико параде поново буде отказана из безбедносних разлога, то ће наићи на врло оштре критике, јер се иста ситуација понавља из године у годину", каже Танјугов извор.

Сем тога, негативно је оцењено то што је било случајева позивања особа на информативне разговоре због активности на друштвеним мрежама током мајских поплава, уз констатацију да се таквом праксом крши слобода говора.

Са друге стране, власти се похваљују због доношења сета медијских закона, али се наглашава да се ти закони сада морају ефикасно применити.

Једна од области у којој се очекивао бржи напредак је реформа правосуђа, у коју по мишљењу Комисије треба уложити додатне напоре, с обзиром да је реч о кључној области у процесу европских интеграција.

Мада се у извештају констатује да Србија није до краја ускладила своју спољну политику са европском, нема експлицитног захтева да се Србија придружи санкцијама које је ЕУ увела Русији, док се са друге стране похваљују напори да се унапреде односи са суседима.

И коначно, у Комисији су констатовали неповољну економску ситуацију у Србији, на коју су осим структурних проблема утицале и поплаве, али се изразито позитивно оцењују мере за смањење буџетског дефицита које је прошле недеље најавио премијер Александар Вучић.

За разлику од прошле године, када је уочи подношења извештаја владала неизвесност да ли ће Србија добити датум за почетак преговора о придруживању, ове године се само констатује да је овај процес у току, уз препоруку земљама чланицама да одобре отварање првих поглавља "чим се за то стекну услови".

Србија је ове године заршила скрининг за половину од укупно 35 поглавља, а очекује се да се прва поглавља отворе најкасније почетком следеће године.

Извештај ће још овај пут представити комесар за проширење Штефан Филе, а већ од 1. новембра његово место ће заузети Јоханес Хан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер