четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕК одобрила Украјини милијарду и 800 милиона евра, државе "Источног партнерства" не могу рачунати и на пријем у ЕУ
Хроника

ЕК одобрила Украјини милијарду и 800 милиона евра, државе "Источног партнерства" не могу рачунати и на пријем у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2015.

Европска комисија је у Риги, на самиту ЕУ и шест некада совјетских земаља, одобрила финансијску подршку од милијарду и 800 милиона евра Украјини.

Ипак кључна порука скупа је да ће се јачати економско партнерство, уз реформе владавине права и јачања демократије, али државе Источног партнерства не могу рачунати и на пријем у ЕУ.

То су нагласили и неки од лидера Уније на данас окончаном заседању, а немачка канцеларка Ангела Меркел је објаснила да "Источно партнерство није оруђе за ширење ЕУ, већ за приближавање Унији", иако се Пољска и балтичке чланице ЕУ залажу да се перспектива пријема у ЕУ отвори и Украјини, Молдавији и Грузији.

Истакнуто је да ће, после Молдавије, Украјина и Грузија моћи да рачунају на либерализацију визног режима ЕУ, мада су неке чланице ЕУ према томе веома уздржане јер страхују од масовног прилива миграната, нарочито из Украјине.

У завршном саопштењу са сусрета на врху ЕУ и Азербејџана, Белорусије, Грузије, Јерменије, Молдавије и Украјине, објављеном у Риги и Бриселу, заобиђено је помињање односа с Русијом, јер су Белорусија и Јерменија биле изричито против тога.

Али, наглашено је "суверено право сваког партнера да се слободно определи" и подвучено је да су "акти против Украјине и догађаји у Грузији ; показали да се на европском континенту у 21. веку не може сматрати да су осигурана темељна начела територијалног интегритета у оквиру међународно признатих граница".

У документу се казе да "ЕУ подржава територијални интегритет, независност и суверенитет свих својих партнера" и додаје да су "учесници самита снажно подржали напоре за смањивање затегнутости и политичко решење за независност, суверенитет и територијални интегритет Украјине".

Вође ЕУ и шест држава Источног партнерства су "поново истакли интерес за јачање енергетске безбедности, одрживости и конкурентности, као и за јачање и обезбеђивање снабдевања из разних извора".

Они су подвукли намеру да "продубе билатералну и мултилатералну сарадњу у области енергије" и "посебно указали на улогу Азејбеџана и других земаља, укључујући Грузију, у изградњу Јужног гасног коридора и проширивање Јужнокавкаског гасовода, као и Трансанадолијског гасовода и Трансјадранског гасовода”.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер