петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ејуп Ганић добио бољи затворски смештај
Хроника

Ејуп Ганић добио бољи затворски смештај

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. март 2010.

Ејуп Ганић премештен у крило лондонског затвора у коме се налазе оптуженици за лакша кривична дела. Члан ратног Председништва БиХ добио приступ телефону и боље услове смештаја, али још увек нема контакт са адвокатима.

Бивши члан Председништва Босне и Херцеговине Ејуп Ганић премештен је у друго крило затвора у Лондону, у коме се налазе оптуженици за лакша дела, саопштио је Дамир Арнаут, саветник бошњачког члана Председништва БиХ Хариса Силајџића.

Аранут је рекао да је управник затвора у Лондону лично преместио Ганића из дела где су смештене особе оптужене или осуђене за тешка кривична дела, у затворско крило где се налазе оптуженици за "пуно лакша дела, углавном финансијске природе", пренала је агенцији Фена.

Ганић је ухапшен у понедељак у Лондону, на захтев Србије, због ратних злочина почињених у мају 1992. у Добровољачкој улици у Сарајеву над припадницима ЈНА. Лондонски суд је у среду одбацио захтев да Ганић буде пуштен на слободу уз кауцију од 200.000 фунти.

Према Арнаутовим речима, Ганић сада има приступ телефону и много боље услове.

''Напори наше дипломатије уродили су плодом. Јако смо задовољни и сматрамо овај успех резултатом наших огромних напора према властима Британије'', истакао је Арнаут, додајући да адвокати још увек немају приступ Ганићу.

Рочиште заказано за 9. март

Правни тим Ганића, јуче је уложио жалбу на одлуку суда у Лондону од среде, који није одобрио његово пуштање из притвора уз кауцију.

Рочиште на коме би се одлучивало о оправданости и валидности захтева Србије по којем је Ганић ухапшен на лондонском аеродрому треба да се одржи 9. марта, рекао је Арнаут.

Према подацима Министарства унутрашњих послова Републике Српске, 42 војника и официра ЈНА су убијена, а 73 рањена у нападу на колону у Добровољачкој улици у Сарајеву маја 1992.

Заробљено је 215 припадника ЈНА који су потом били изложени психичком и физичком злостављању.

Бањалучки дневник "Глас Српске" обелоданио је јуче да је ратни министар унутрашњих послова БиХ Алија Делимустафић у својевременом исказу пред Војним судом у Београду рекао да је Ганић, заједно са тадшњим командантом Територијалне одбране БиХ Хасаном Ефендићем, руководио масакром над припадницима ЈНА.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер