среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Египатски суд потврдио дванаест смртних казни изречених члановима "Муслиманског братства", а за још 31 члана преиначио смртну казну у доживотни затвор
Хроника

Египатски суд потврдио дванаест смртних казни изречених члановима "Муслиманског братства", а за још 31 члана преиначио смртну казну у доживотни затвор

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. јун 2021.

 Египатски суд потврдио је данас дванаест смртних казни изречених члановима Муслиманског братства, укључујући двојицу вођа те групе, јавио је судски извор.

Касациони суд је такдође преиначио смртне казне на доживотне казне затвора за још 31 члана Муслиманског братства, који су учествовали у исламистичком протесту у Каиру 2013. године када су снаге безбедности убиле стотине људи, рекао је тај извор.

Организација Муслиманско братство, која се од лета 2013. у Егитпу сматра „терористичком“ и на кратко је током једне године била на власти у Египту, данас је такорећи непостојећа.

Осуђени на смрт су оптужени да су наоружавали криминалне банде које су нападале становнике, одупирали се полицији и поседовале оружје, муницију као и материјал за производњу бомби, пише у пресуди суда.

Друге тачке оптужнице укључују убиство полицајаца, отпор властима, окупацију и уништење јавних добара, према наводима суда.

На ове одлуке суда се не може уложити жалба, рекао је судски извор.

Муслиманско браство које се данас сматра терористичком организацијом избрисано је из полилтичког пејзажа 2013. године после кратког једногодишњег мандата једног од њихових припадника Мохамеда Морсија, на месту председника. Као први демократски изабрани председник после народне побуне 2011. године Морсија је свргнула војска, на чијем челу је тада био маршал Абдел Фатах Ал Сиси, садашњи председник земље.

Судски случај потиче из догађаја 2013. године локално је познат као „случај растурања демонстрација у Раби“, а првобитно је у оквиру тог случаја било више од 600 оптужених.

Раба се односи на трг на истоку Каира где су безбедносне снаге напале и убиле стотине људи у само једном дану за време огромних седећих демонстрација на којима се позивало за повратак Морсија на власт.

Египатски суд је 2018. године осудио на смрт 75 учесника тог протеста и још много других на разне затворске казне. Морсијев син Осама осуђен је на 10 година затвора.

Растурање тог скупа, које се догодило неколико недеља после свргавања Мохамеда Морсија, невладина организација Хјуман рајтс воч назвала је „највеће масовно убиство у савременој египатској историји“.

Власти су тада рекле да су чланови Муслиманског братства били наоружани и да је операција растурања скупа била везана за контратероризам.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер