Хроника

Едвард Џозеф за Н1: Србија саму себе блокира на европском путу. Реалност је косовска независност, и што пре Србија призна реалност, боље ће бити за косовске Србе

Штампа
понедељак, 27. јун 2022.

Едвард Џозеф, професор на универзитету Џон Хопкинс у Вашингтону, стручњак за Балкан, сматра да је прошлонедељни самит ЕУ и Западног Балкана у Бриселу био "велики успех за (руског председника Владимира) Путина. "Један од највећих наратива Русије је да Запад није поуздан, ако поставите земљама неке услове и оне их испуне, попут Албаније, Северне Македоније и Косова, а то затим није награђено - то уопште није поуздано, то је велики проблем", поручује он. Наводи и да је Отворени Балкан опасна идеја, и да је проблем са њим што смањује економске баријере, док повећава политички ризик.

После самита, била је приметна велика фрустрација, посебно албанског премијера Едија Раме, чија земља чека осам година на отварање преговора са ЕУ, док Северна Македонија, коју је раније блокирала Грчка, а сада Бугарска, чека чак 17 година.

"Председник Вучић је на самиту рекао 'ево нас опет овде и ништа се није догодило', сматрам његову изјаву ироничном. А то што се ништа није догодило питање је чија је грешка, да ли Брисела или Београда. Ко блокира Србију? Нико. Једина блокада је у самој Србији, Србија саму себе блокира на европском путу", каже Џозеф у Дану уживо на ТВ Н1 и додаје да је сасвим другачија ситуација са Северном Македонијом, коју Бугарска блокира.

Додаје да је "суштина да бугарска негира македонски идентитет, они тиме желе да избришу македонски идентитет".

Осврнувши се на иницијативу Отворени Балкан, у којој су Србија, Северна Македонија и Албанија, док јој се БиХ, Косово и Црна Гора противе, Џозеф упозорава да су економије шест западнобалканских земаља веома неуравнотежене, као и да је економија Србије много јача од економија суседа.

"Економска моћ се претвара у политичку моћ. Када смањујете економске баријере повећавате политичку моћ. То би било у реду да је Србија на демократском путу, али она није, она је на антидемократском путу. Она чак има дестабилизаторске односе према суседима као што су Косово, Црна Гора и БиХ.

Истиче да "решење није да одржимо баријере међу земљама, решење је да спојимо економску и политичку сарадњу, да то радимо у оквиру Берлинског процеса који је под окриљем ЕУ".

Такође додаје да смо видели да се свет променио 24. фебруара, са почетком руске инвазије на Украјину, "али Балкан и Србија се нису променили, позиција Вучића се није променила".

"Било је само неке подршке резолуцијама УН и подршка за украјински суверенитет. То је веома себична позиција Вучића, зато што је то повезано са ставом о Косову, али придруживање ЕУ у осуди инвазије нисмо видели од Србије, и у том смислу је Отворени Балкан легитимизација председника који се супротставља ЕУ и САД", поручује Џозеф.

Додаје да је истина да Србија под Вучићем подржава Русију у овом рату, тако што јој не уводи санкције.

Реалност је косовска независност

Када се ради о дијалогу и нормализацији односа са Косовом, Џозеф сматра да Србија ту има предност и имаће је све док пет земаља ЕУ које не признају Косово буду говорили да га неће признати док то не учини Србија.

"Косовски Срби су жртве овде. Реалност је косовска независност, и што пре Србија призна реалност, боље ће бити за косовске Србе", наводи он.

Такође, указује да ЕУ и САД говоре у осталим земљама региона о корупцији, али не и у Србији.

"То је та моћ коју Србији даје пет чланица ЕУ које нису признале Косово, од којих су четири чланице НАТО. Видимо и да САД не врше притисак на Србију да уведе санкције Русији", оцењује Џозеф и додаје да би хтео да каже свим Србија који подржавају режим у Москви и мисле да је Русија у праву, да је тај режим толико неспособан да не може да допреми ни гориво својим војницима, уопште не размишља о добробити својих војника, користи совјетске тактике у 21. веку. То треба да буде упозорење сваком Србину какав је корумпирани режим Путина", поручује Џозеф.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]