Početna strana > Hronika > Edvard DŽozef: U interesu SAD je da Kosovo ostane u svojim dosadašnjim granicama i da se ne pridruži Albaniji. Priznanje od strane Grčke bilo bi transformativno i za Kosovo i za region
Hronika

Edvard DŽozef: U interesu SAD je da Kosovo ostane u svojim dosadašnjim granicama i da se ne pridruži Albaniji. Priznanje od strane Grčke bilo bi transformativno i za Kosovo i za region

PDF Štampa El. pošta
sreda, 26. januar 2022.

 U interesu SAD je da Kosovo ostane u svojim dosadašnjim granicama i da se ne pridruži Albaniji, rekao je stručnjak za dešavanja na Zapadanom Balkanu.

Profesor Edvard DŽozef dodaje da je za SAD najbolje da se Kosovo ne pridruži nijednoj mogućoj federaciji ili konfederaciji, prenosi Gazeta Ekpres.

Dodaje da ni "velika Albanija” ni "velika Srbija” nisu u interesu SAD, govoreći da je ovo protiv interesa Sjedinjenih Država.

Osim toga, DŽozef je govorio o radu na priznavanju od strane Grčke i kaže da ljudi sa uticajem u grčkoj politici očekuju sporazum između Atine i Prištine, koji isključuje svaku avanturu za bilo kakvu podelu ili ujedinjenje Kosova.

“Ni "velika Albanija“ ni "velika Srbija“ nisu u interesu SAD, ovo je protiv interesa SAD. To nije ni u interesu Kosova. Na primer, priznanje od strane Grčke moglo bi da bude transformativno za Kosovo i region, ali jasno je da Atina – kao i Vašington – ne vidi stabilnost koja proizilazi iz bilo kakvog "ujedinjavanja“ ili podele Kosova. Kao što citiramo u našem izveštaju u Centru "DŽons Hopkins", uticajni grčki komentatori očekuju sporazum između Prištine i Atine koji isključuje takve avanture.

On je detaljnije govorio o nekim od pitanja obuhvaćenih Izveštajem pod naslovom „Od krize do konvergencije: strategija za rešavanje nestabilnosti na Balkanu u njenom izvorištu“.

“Sankcije predložene u izveštaju povezane su – namerno i nedvosmisleno – sa širim opredeljenjem SAD da postignu puno međunarodno priznanje za Republiku Kosovo – a ne za Republiku Kosovo i Albaniju ili slično. Zašto bi SAD imenovale specijalnog izaslanika za priznanje Kosova, između ostalih koraka u ovom pravcu, ako Kosovo radi na potkopavanju koncepta Kosova koji SAD i njihovi saveznici imaju”, odgovorio je DŽozef na pitanje šta ako bi SAD uvele sankcije premijeru Kurtiju, i ako bi on morao da podnese ostavku.

Naveo je da je poenta da priznanje Kosova implicira Kosovo kao jedinstvenu i funkcionalnu državu unutar njenih sadašnjih granica – a ne u federaciji ili konfederaciji sa Albanijom.

DŽozef dodaje da je pretnja sankcijama važna za sve strane, da Priština razume princip i viziju Kosova, koji privlače podršku SAD i saveznika, kao i da Grčka i druge zemlje koje ne priznaju Kosovo treba da shvate da je opredeljenje SAD da podrže suverenitet Kosova – a ne da podrže snove o ujedinjenju albanskog naroda.

“Da Srbija i njene pristalice u Rusiji, Kini i drugde vide da SAD ima strateški pristup, zasnovan na demokratskoj i multietničkoj koegzistenciji – bez favorizovanja albanskih nacionalnih ambicija u odnosu na srpske nacionalne ambicije”, rekao je DŽozef.

(Kosovoonline-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner