четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едвард Џозеф: У интересу САД је да Косово остане у својим досадашњим границама и да се не придружи Албанији. Признање од стране Грчке било би трансформативно и за Косово и за регион
Хроника

Едвард Џозеф: У интересу САД је да Косово остане у својим досадашњим границама и да се не придружи Албанији. Признање од стране Грчке било би трансформативно и за Косово и за регион

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. јануар 2022.

 У интересу САД је да Косово остане у својим досадашњим границама и да се не придружи Албанији, рекао је стручњак за дешавања на Западаном Балкану.

Професор Едвард Џозеф додаје да је за САД најбоље да се Косово не придружи ниједној могућој федерацији или конфедерацији, преноси Газета Екпрес.

Додаје да ни "велика Албанија” ни "велика Србија” нису у интересу САД, говорећи да је ово против интереса Сједињених Држава.

Осим тога, Џозеф је говорио о раду на признавању од стране Грчке и каже да људи са утицајем у грчкој политици очекују споразум између Атине и Приштине, који искључује сваку авантуру за било какву поделу или уједињење Косова.

“Ни "велика Албанија“ ни "велика Србија“ нису у интересу САД, ово је против интереса САД. То није ни у интересу Косова. На пример, признање од стране Грчке могло би да буде трансформативно за Косово и регион, али јасно је да Атина – као и Вашингтон – не види стабилност која произилази из било каквог "уједињавања“ или поделе Косова. Као што цитирамо у нашем извештају у Центру "Џонс Хопкинс", утицајни грчки коментатори очекују споразум између Приштине и Атине који искључује такве авантуре.

Он је детаљније говорио о неким од питања обухвац́ених Извештајем под насловом „Од кризе до конвергенције: стратегија за решавање нестабилности на Балкану у њеном изворишту“.

“Санкције предложене у извештају повезане су – намерно и недвосмислено – са ширим опредељењем САД да постигну пуно међународно признање за Републику Косово – а не за Републику Косово и Албанију или слично. Зашто би САД именовале специјалног изасланика за признање Косова, између осталих корака у овом правцу, ако Косово ради на поткопавању концепта Косова који САД и њихови савезници имају”, одговорио је Џозеф на питање шта ако би САД увеле санкције премијеру Куртију, и ако би он морао да поднесе оставку.

Навео је да је поента да признање Косова имплицира Косово као јединствену и функционалну државу унутар њених садашњих граница – а не у федерацији или конфедерацији са Албанијом.

Џозеф додаје да је претња санкцијама важна за све стране, да Приштина разуме принцип и визију Косова, који привлаче подршку САД и савезника, као и да Грчка и друге земље које не признају Косово треба да схвате да је опредељење САД да подрже суверенитет Косова – а не да подрже снове о уједињењу албанског народа.

“Да Србија и њене присталице у Русији, Кини и другде виде да САД има стратешки приступ, заснован на демократској и мултиетничкој коегзистенцији – без фаворизовања албанских националних амбиција у односу на српске националне амбиције”, рекао је Џозеф.

(Косовоонлине-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер