Хроника

Еди Рама: Сањам о уједињењу свих Албанаца, али не у Великој Албанији, већ у ЕУ; Срби се на Косову третирају врло добро

Штампа
среда, 16. мај 2018.

Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да сања о уједињењу свих Албанаца, али не у Великој Албанији, већ у Европској унији и да би ЕУ требало да преузме стратешку одговорност за регион Западног Балкана.

У интервјуу за Јуроњуз  Рама је рекао да је његова уставна обавеза да штити све Албанце, али и додао да верује да Албанцима, где год да живе, никада није било боље него данас. 

"На Косову сада имају своју државу. У Македонији су део праве револуције у смислу промене приступа према албанском језику и албанском народу. На југу Србије надам се да ће се њихови услови поправити и на основу чињенице да се Срби на Косову третирају врло, врло добро и много, много боље", рекао је Рама у интервјуу који је објављен уз интервју са председником Србије Александром Вучићем, уочи сутрашњег самита ЕУ и Западног Балкана у Софији.

На подсећање новинара да је недавно наговестио да би Албанија и Косово једнога дана могли да имају заједничког лидера, Рама је казао да не жали због те изајве, али да му је жао због реакција које је изазвала јер није имао намеру да даје "узнемиравајућу изјаву". 

"То је требало да буде имагинација, у веома посебним околностима десете годишњице независности Косова и у обраћању парламенту Косова", рекао је Рама.

Он је додао да је говорио о томе шта би могло да буде за 20 година и да је пре него што је казао "зашто не бисмо имали и једног председника" рекао и да би дијалог са Србијом требало да буде успешно окончан, а Срби и Албанци да буду у ЕУ. 

"Дакле, било је много предуслова да би се дошло до тачке о једном председнику за обе земље", рекао је.

На питање да ли искључује пројекат уједињења Албанаца у будућности Рама је рекао: "Не".

"Одувек сам говорио да ми је сан да се ујединимо под небом ЕУ. Никада нисам говорио о Великој Албанији јер имам већи сан о Великој Европи са Албанцима у њој", додао је. 

Поводом мишљења да се пројекат проширења ЕУ оживљава због превеликог присуства Русије, Турске и Кине у региону, Рама је потврдно одговорио на питање да ли би те земље могле да искористе регион да дестабилизују ЕУ. 

"Да, то је простор који неко треба да попуни. И то је простор који припада Европи и ЕУ. Дакле, ЕУ би заиста требало стратешки да преузме одговорност за овај простор. Јер ако постоји празнина сигрно ће бити других који ће покушати да дођу и да га попуне", рекао је. 

На питање када очекује да ће се Албанија придружити ЕУ, с обзиром на то да би Србија и Црна Гора, које предњаче у евроинтеграцијама могле да постану чланице до 2025. године, Рама је рекао да 2025. представља перспективу према којој сви могу бити "спремни ако раде напорно и ураде свој посао". 

"Не треба нам датум да бисмо охрабрили људе (да следе потребне реформе). Треба да започнемо (приступне) преговоре у јуну. То је све. И не треба нам ништа више. (...) За нас је то питање живота и смрти у смислу да отварање приступних преговора значи да смо коначно у будућности и да смо коначно изашли из прошлости", рекао је Рама. 

На подсећање новинара да је председник Европске комисије Жан Клод Јункер недавно рекао да је у Албанији и даље присутан организован криминал и да не жели да такву ситуацију уноси у Европу, Рама је казао да је Албанија испунила свој домаћи задатак за отварање приступних преговора и да је од Комисије добила позитивну препоруку без условљавања.

"Пре свега, нисмо чекали председника Јункера нити било кога другог из иностранства да нам каже да предстоји велика борба против организованог криминала и корупције и многих других ствари. Али ствар је јасна. Испунили смо свој домаћи задатак за отварање приступних преговора...Ако постоји европски оганизовани криминал, то је медјуповезан организовани криминал и против њега се треба борити заједно", рекао је Рама.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]