четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Еди Рама: И даље сматрамо да Србија треба да призна Косово; Укључити Косово у "мали Шенген" на равноправној основи као и остале државе региона
Хроника

Еди Рама: И даље сматрамо да Србија треба да призна Косово; Укључити Косово у "мали Шенген" на равноправној основи као и остале државе региона

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2019.

Премијер Албаније Еди Рама поручио је на конференцији за медије у Охриду да би у "мали Шенген" требало укључити и Косово "на равноправан начин и на легалним основама". Рама очекује да ће Косово на следећем састанку у Драчу, 21. децембра, бити представљено као и остале државе региона.

Након завршетка разговора лидера Западног Балкана са међународним организацијама у Охриду, одржава се заједничка конференција за медије.

На конференцији су говорили премијери Северне Македоније и Албаније, Зоран Заев и Еди Рама и председник Србије Александар Вучић.

Еди Рама је најавио да ће следећи састанак бити 21. децембра у Драчу, а на том самиту ће бити представник ЕУ за спољну политику Жозеф Борел.

"Ништа боље нисмо смислили на Балкану претходних 30 година"

Ни сада пет година касније, учешће Косова није стављено под знак питања. Све то не значи да је Албанија променила свој став према Србији и Косову. Сматрам да треба да Србија призна Косово

"Желимо да у Драчу видимо и Црну Гору и БиХ који ће желети да уђу у цео овај процес, а да у процес буде укључено и Косово равноправно и на легалним основама, али да избегнем са свима онима који се праве да не разумеју. Није тренутак да објасним зашто треба да схвате, најпре у мом сећању ми смо се сусретали, заседали, разговарали и договорили смо се, хармонизовали смо све што је записано, не као један меморандум" рекао је у обраћању после састанка.

Рекао је да је после посете Београду застао код Прешева и поручио Албанцима које је ту срео "да се припреме, јер ће се њихове дипломе ускоро признавати".

Додао је да није било сметње да представници Косова учествују равноправно као и остали ауторитети.

"Ни сада пет година касније, учешће Косова није стављено под знак питања. Све то не значи да је Албанија променила свој став према Србији и Косову. Сматрам да треба да Србија призна Косово. Али то не значи да треба да Косово буде искључено, већ да Косово и Албанија треба да штите своје економске интересе", сматра Рама.

Рама истиче да није променио свој став према Косову, нити мишљење да Србија теба да га призна, али сматра и да није било сметњи да косовски председник и премијер буду у Охриду.

"За нас је, говорио сам то и пре и записано је у документу у Новом Саду, да није идеја да поделимо Западни Балкан, који је ионако у малим деловима и расцепкан, већ да обухватимо све земље Западног Балкана", рекао је Рама.

Каже да у овој иницијативи нема ништа ново у односу на све оно што је договарано раније на бројним састанцима у оквиру Берлинског процеса, осим договора о слободном кретању људи у читавом региону ЗБ, и истиче да је то веома значајно што је договрено.

Рама је додао да је све што је записано у декларацији у Охриду истовремено већ записано и на ранијим састанцима западнобалканске шесторке, али није остварено.

Истакао је да је иницијатива плод унутрашње жеље земаља у региону и да није донета под патронатом споља и да су на овај састанак били позвани, то јест да нисудошли сами.

Рама је одбацио евентуалне приговоре да говори као заговорник Велике Албаније.

"Ако неко говори о великој Албанији, ја причам о брисању граница са Косовом, ја сам европски грађанин", каже.

Он је закључио да је добро да сви буду за истим столом.

"Добро је да будемо заједно, да будемо за истим столом, да не прихватамо ствари које нас ометају, и на крају крајева квалитет живота не зависи од начина како се ми слажемо него како се договарамо”, рекао је Рама.

Такође, сматра да би "мали Шенген" тебало назвати Западнобалкански шенген.

Каже да је још пре пет година договорено признавање доплома за Албанце у Србији, као и да је после посете Београду застао код Прешева и поручио Албанцима које је ту срео "да се припреме, јер ће се њихове дипломе ускоро признавати".

Запитао се како се то решава сада и зашто се још чека на то.

Рама је додао да представници западнобалканске шесторке треба да ојачају процес признавања Косова, као и да је решење у миру и регионалној сарадњи.

Треба да будемо сви за истим столом, закључио је Рама.

Видети још:

Александар Вучић: Разговори са Рамом и Заевом су били веома добри. До Нове године у Албанију и Северну Македонију ће се путовати само са личном картом

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер