петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: На Косову присуни тензије и насиље, има и физичких обрачуна Срба и Албанаца
Хроника

ОЕБС: На Косову присуни тензије и насиље, има и физичких обрачуна Срба и Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2015.

У Извештају ОЕБС-а о стању на Косову и Метохији констатоване су тензије и насиље, а кратко је забележени случај суђења Оливеру Ивановићу, уз напомену да су је један број Срба због тог суђења организовао протесте.

За тензије је, како се наводи, одговорана одлука о формирању Специјалног суда за ратне злочине које је починила ОВК, затим насилни протести ветерана те паравојне формације, али и сахрањивање у униформама ОВК убијених Албанаца у мајским сукобима у Куманову, у Македонији.

У Извештају су, како је пренела приштинска Коха диторе, евидентирани и сукоби и физички обрачуни Срба и Албанаца.

Документ, који носи датум 3. септембар 2015, наводи се да су тензије производ поновног изјашњавања парламента о уставним амандманима и формирању Специјалног суда за злочине које је починила ОВК.

Напомиње се да су те одлуке донете у другом покушају, уз снажно противљење опозиционог покрета Самоопредељење, Алијансе за Будућност Косова, као и Иницијативе за Косово, што је утицало на дизање тензија.

Наводи се и да је опозиција предлагала да се усвоји резолуција о "геноциду Србије на Косову током конфликта 1999.", што парламент није усвојио.

У извештају ОЕБС-а се наводи и да питање формирања Специјалног суда није завршено, односно да је и даље актуелно јер опозиција захтева уставну интерпелацију.

Што се тиче питања безбедности ту је стање мало боље у поређењу са претходним периодом, наводи се у извештају, преноси Коха и додаје да се у том контексту помиње хапшење особа које учествују или регрутују добровољце за ратишта на Блиском истоку.

Када је реч о владавини права, у извештају се помиње случај суђења "Дреничкој групи" и казне изречене Сами Љуштаку и Сулејману Сељимију, али и коментар који је о томе дао "заменик премијера" Хашим Тачи, што је оцењено као мешање државе у правосудна питања.

" Коментаришући одлуку суда заменик премијера Тачи је рекао да је она неправедна и да има тенденцију да минира праведну борбу ОВК", наводи се у том документу.

Констатовано је, како се наводи, и ванредно повећање миграната са Косова ка земљама ЕУ који се догодио 2014. и поцетком 2015.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер