петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џулијан Асанж између изручења и Нобела
Хроника

Џулијан Асанж између изручења и Нобела

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. фебруар 2011.

Лондон - Оснивач сајта Викиликс Џулијан Асанж је, два месеца пошто је објавио десетине хиљада поверљивих депеша америчких дипломата и изазвао буру широм света, поново у центру пажње, јер су његови адвокати пред лондонским судом почели борбу против захтева да буде изручен Шведској.

Тај захтев формалноправно нема никакве везе са објављивањем депеша.

Шведско тужилаштво тражи изручење јер две Швеђанке терете Асанжа да их је сексуално напаствовао док је прошле године боравио у Стокхолму.

Асанжови адвокати су најавили да ће се ослонити на „техничка питања” и „аргументе у вези са људским правима”, а неће много инсистирати на раније наговештаваној „политичкој позадини”.

Браниоци ће настојати да убеде судију да шведски захтев није ваљан јер против Асанжа у Стокхолму није подигнута оптужница.

Адвокати ће указати и да шведска тужитељка тражи Асанжово изручење да би га саслушала као осумњиченог, а не зато што је против њега подигла оптужницу.

Браниоци намеравају да убеде судију да у Шведској суђења за сексуална кривична дела нису до краја фер, јер се обично одржавају иза затворених врата, али и да би Асанж у случају екстрадиције лако могао да буде изручен САД, где постоји смртна казна.

Неки посматрачи оцењују да тај аргумент није на чврстим ногама, јер Американци могу тражити Асанжово изручење и од Велике Британије.

Истог дана када је у Лондону почео да се бори против изручења, Асанж је сазнао да је његов сајт Викиликс номинован за Нобелову награду за мир.

Предлагач је норвешки посланик Снора Вален.

Он је изјавио да „приличан број моћника покушава да промени правила игре, када је реч о слободи медија”.

„Покушавају да за Интернет наметну другачија правила од оних која важе за штампане медије. Оно што је учинио Викиликс се не разликује од онога што штампани медији раде већ деценијама, указују на корупцији криминал и ратне злочине. Викиликс награду треба да добије због доприноса слободи говора у целом свету”, оценио је Вален.

Он је изјавио да су оптужбе против Асанжа у Шведској озбиљне и да треба да буду истражене.

За Нобелову награду нисам предложио Асанжа као појединца, већ Викиликс као организацију, рекао је Вален.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер