уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џулијан Асанж изгубио парницу пред британским судом због кршења условне слободе; остаје у амбасади Еквадора до даљњег
Хроника

Џулијан Асанж изгубио парницу пред британским судом због кршења условне слободе; остаје у амбасади Еквадора до даљњег

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. фебруар 2018.

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж изгубио је процес пред судом у Лондону, који је одлучивао да ли је у интересу правде да предузме легалне кораке против њега, јер није поштовао одредбе условне слободе 2012. године.

„Узимајући у обзир факторе за и против... сматрам да је хапшење пропорционалан одговор, иако је Асанж ограничио своју слободу већ неколико година”, рекла је судија Ема Арбутнот у својој пресуди у Вестминстерском суду, а преноси Ројтерс.

Она је Асанжа описала као човека који „жели да наметне своје услове на путу правде”, те да се чини да сматра себе човеком изнад закона, а да жели правду само ако то иде у његову корист.

Такође, она је додала да није приметила да је његов страх од тога да ће га шведске власти испоручити САД „разуман”.

За време доношења пресуде мала група Асанжових присталица стајала је испред суда држећи транспаренте на којима је писало „Ослободите Асанжа”.

Асанж је побегао у амбасаду Еквадора 2012. године како би избегао да буде испоручен Шведској, која га је тражила због наводног силовања, што је он порицао.

Шведска је одбацила случај у мају прошле године, међутим Велика Британија и даље тражи његово изручење због кршења условне слободе.

Асанж се, иначе, више од пет година налази у амбасади Еквадора у Лондону, јер страхује од изручења Сједињеним Америчким Државама, које намеравају да му суде због објављивања поверљивих војних и дипломатских докумената, што се, иначе, сматра највећим цурењем информација у америчкој историји.

Он за све то време није напуштао зграду амбасаде Еквадора, а његови адвокати су казали да није у интересу правде да га траже и процесуирају.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер